Чи можна "хрустіти" пальцями
Для багатьох хрускіт суглобами пальців – давня звичка або спосіб впоратися зі стресом.
Існує думка, що навмисне клацання суглобами може бути небезпечним, спричинити біль чи артрит, або ж призвести до тремтіння у старшому віці. Та чи справді це так?
Чому люди "клацають" суглобами
Дослідження показують, що 54% людей хрустять суглобами пальців.
Вони роблять це з різних причин, які згодом можуть призвести до виникнення такої звички.
Деяким людям подобається чути звук клацання суглобів, який виникає під час хрускоту пальцями. Дехто вважає, що хрускіт кісточок звільняє більше місця в суглобі, що допомагає зняти напругу та збільшити рухливість. Для когось хрускіт пальців є заспокійливим засобом.
Чи є шкідливим хрускіт суглобів
Зазвичай звичка хрустіти суглобами є нешкідливою.
В огляді досліджень, опублікованому у Швейцарському медичному журналі не було знайдено жодних доказів того, що хрускіт пальцями може призвести до артриту. Один лікар навіть довів це, експериментуючи на собі. Він розповів, що протягом 50 років клацав суглобами пальців на лівій руці два або більше разів на день, але жодного разу – на правій. Наприкінці експерименту суглоби на лівій руці нічим не відрізнялися від суглобів на правій руці – жодна рука не мала ознак або симптомів артриту.
Хрускіт пальцями не повинен бути болючим, викликати набряк або змінювати форму суглоба. У випадку появи таких симптомів необхідно звернутися до лікаря.
Якщо суглоби болять або набрякають під час хрускоту пальців, це може бути пов'язано з наявністю певних захворювань (артрит або подагра). Тобто хрускіт пальцями не може призвести до артриту, проте може бути одним з його симптомів.
Надто сильне розтягнення суглобів пальців може призвести до їх вивихів та травмування зв’язок і сухожиль. Зазвичай це дуже боляче та призводить до деформації пальця (палець може виглядати викривленим або почати набрякати). Якщо таке сталося – слід негайно звернутися до лікаря.
Що робити, якщо хрустять суглоби пальців
Кілька порад, які можуть допомогти позбутися цієї звички:
* зверніть увагу на те, чому ви хрустите пальцями та спробуйте контролювати себе під час цього на наступний раз;
* знайдіть інший спосіб зняти стрес (наприклад, глибоке дихання, фізичні вправи або медитація);
* спробуйте виконувати інші рухи руками під час стресових ситуацій (наприклад, стискання м'ячика).