Як розпізнати вигоряння та допомогти собі при тривалому стресі: поради психолога

Як розпізнати вигоряння та допомогти собі при тривалому стресі: поради психолога

Яку добу захисники України героїчно дають відсіч російським окупантам. У важкий період війни українці долають хронічний стрес , страх та втому, на тлі яких можуть стикатися з вигорянням.

У рамках проекту психологічної допомоги "Розкажи мені" психотерапевт та кандидат психологічних наук Наталія Портницька розповіла, як розпізнати та подолати цей стан.

За словами експерта, втома відрізняється від вигоряння тимчасовим зниженням працездатності чи здатності чинити опір інтенсивним подразникам. У такій ситуації допоможе відпочинок. Якщо ж перепочинок і короткий період "лінощі" не приносять полегшення, причиною може бути вигоряння.

Фото: https://t.me/psy_support

В умовах війни вигоряння може виникати через відсутність почуття поліпшення ситуації, відчуття тривоги навіть тоді, коли реальна загроза зменшилася. Воно проявляється появою відчуженості від суспільних подій, почуттям, що все це відбувається "не зі мною", неможливістю зробити навіть звичні рутинні справи.

Ознаки вигоряння : почуття постійної перевтоми, погіршення здоров'я, часті головні болі, безсоння, дратівливість, емоційна спустошеність, безпорадність, почуття непотрібності.

Фото: unsplash.com

 

Як боротися з вигорянням під час війни:

1. Усвідомити справжні причини, що спричиняють вигоряння (невідомість, постійне очікування новин, страх поганих новин).

2. Дотримуватись режиму харчування, сну, фізичної активності. Слід робити кілька прийомів їжі на день, пити більше рідини, у перервах між повітряними тривогами не лише займатися справами по господарству, а й прогулюватися на свіжому повітрі. Спати за будь-якої можливості.

3. Взяти під контроль рутинні справи: збирання, особисту гігієну.

4. Приймати підтримку близьких та підтримувати тих, хто цього потребує. Задавати прості запитання: "Як ти? Як справи?"

5. Спілкуватися з однодумцями, читати, слухати інформаційні канали, що підтримують ваші цінності.

6. Висловлювати, висловлювати свої емоції. Можна кричати, лаятись матом, але головне - знати, кому адресована агресія і не вихлюпувати її на близьких.

7. Пам'ятати про пріоритети, знати, що важливо для вас у цей момент, а що зачекає до перемоги.

Читайте також