Як доглядати за шкірою у часи маскового режиму
Незалежно від того, куплена ваша маска чи виготовлена власноруч, через деякий час носіння можна виявити неприємний побічний ефект: алергія, подразнення і навіть вугрі (прищі). Як запобігти цьому і що робити у разі виникнення висипу? На запитання відповідає лікар-дерматолог Аліна Проскуріна.
Звичайно, механічні вугрі (або акне артефіціальне) виникають від носіння медичної маски не в усіх, а лише у людей зі схильністю до захворювання. Власне, механічне акне є ускладненням так званого істинного акне. Якщо у людини була вугрова хвороба в слабшій формі, то додаткові фізичні чинники підсилюють її в тих місцях, де діють.
Поява механічних вугрів зумовлена тиском та тертям, які натирають шкіру та перекривають їй доступ до повітря. Якщо носити маску довго, до тиску і тертя додасться фактор часу, що ще більше погіршить ситуацію.
Як доглядати за шкірою?
* Частіше міняти маски, а обличчя протирати розчином Хлоргесидину — він не так сильно сушить шкіру та має антисептичну дію. Також можна використовувати аптечні лосьйони проти демодекозу. Вони добре підійдуть людям із сухою та комбінованою шкірою.
* Використовувати маски із «дихаючої» бавовни. Зараз найпопулярніші медичні маски з трьох шарів моделей I, II і IIR (де між зовнішнім і внутрішнім є ще фільтруючий пласт матеріалу типу спанбонд, а в деяких і четвертий шар — вологовідштовхувальний). Навіть якщо ви міняєте таку маску кожних 1,5?2 години, під нею скупчується волога, і маска створює парниковий ефект, тим самим порушуючи шкірне дихання і терморегуляцію.
Синтетичний матеріал маски може викликати алергічну реакцію. Можливі наслідки — зневодненість шкіри, порушення цілісності захисного бар’єру, загострення хронічних дерматологічних захворювань і поява різних висипів. А при носінні респіраторів виникають додаткові проблеми механічного характеру: глибокі травми шкіри з кровотечею і синцями. Тому маски краще вибирати з бавовни — це тканина, яка дихає і не викликає подразнення шкіри. Також важливо торкатися до маски якомога рідше. І, звичайно, ніколи не одягайте одноразову маску повторно і не користуйтеся чужими.
* Відкласти на якийсь час використання косметики з потенційними алергенами (ретиноїди та гідроксикислоти). Це може здатися очевидним, але все-таки нагадаємо: від макіяжу краще відмовитися (ніякої пудри і щільного тонального засобу). Якщо без нього ніяк не обійтися, то можна нафарбувати очі. Варто уникати будь-яких потенційних подразників, оскільки підвищена вологість під маскою може вплинути на вироблення шкірного сала і призвести до збільшення забитих пор і прищів.
* Зміцнити ліпідний бар’єр шкіри. Для цього потрібно регулярно користуватися зволожувальними кремами (уранці та ввечері), а також один-два рази на тиждень робити тонізуючі маски.