Швидка їжа — швидкі проблеми
Майже кожен п’ятий житель великих міст в Україні регулярно відвідує заклади швидкого харчування. Про це свідчать результати спеціальних соцдосліджень. Основними клієнтами таких закладів є молодь. Але «швидка їжа», особливо якщо вживати її часто, — прямий шлях до серйозних проблем зі здоров’ям.
Найголовніша проблема — умови зберігання продуктів, з яких виготовляють хотдоги, гамбургери, шаурму. Не всі виробники і реалізатори «швидких» страв ретельно стежать за тим, аби продукти зберігалися належним чином. Не кажучи вже про жири, на яких підсмажують сосиски, котлети, м’ясо. Здебільшого в таких закладах використовують комбінований жир з великою часткою маргарину. А в ньому — чимало так званих трансжирів, які осідають на стінках судин у вигляді холестеринових бляшок.
До речі, про трансжири. Вони не зустрічаються в природі — їх виробляють тільки в процесі приготування маргарину і меншою мірою — при дезодоруванні рафінованої олії. Відтак організм людини «не знає», що з ними робити, тож вони порушують ліпідний обмін, провокують розвиток атеросклерозу і надмірну вагу.
Жир у фритюрниці рідко хто замінює кожні 2-3 години (як мало би бути за стандартом), його просто доливають за потреби. Відтак у продуктах, приготовлених таким чином, накопичуються канцерогени (які провокують розвиток онкозахворювань) і глікотоксини (що призводять до хронічних запальних захворювань).
Майте також на увазі, що коли ви їсте на ходу, то така трапеза точно не йде на користь. Адже правильне травлення можливе, тільки якщо ви їсте спокійно, не кваплячись. Інакше всі регуляторні процеси в організмі порушуються, і з часом це виливається в якесь захворювання. Знайти альтернативу швидким шкідливим перекусам неважко. Головне — захотіти.
ДО РЕЧІ
Перекусити смачно і з користю допоможуть:
Йогурт, кефір, кисле молоко. Корисні бактерії, що містяться в них, сприяють поліпшенню травлення, усувають важкість і підвищене газоутворення в шлунково-кишковому тракті. Свіжі кисломолочні продукти з низьким вмістом жиру, без добавок і ароматизаторів — не тільки корисний перекус, а й ефективний спосіб нормалізувати вагу.
Фрукти і ягоди — свіжі, заморожені або сушені. Вони містять цінні вітаміни і мікроелементи, зміцнюють організм, наповнюють його енергією. Для перекусів підходять банани, груші, яблука, апельсини, вишня, полуниця, чорниця.
Овочеві салати. Як і фрукти, овочі містять багато корисних речовин і мінімум калорій. Добре в сезон перекусити ароматним салатиком із болгарського перцю, помідора, огірка, зелені. Заправляти краще рослинною олією, а не сметаною чи майонезом.
Смузі. Цей смачний напій можна приготувати в блендері за кілька хвилин. Подрібніть шматочки фруктів, ягід або овочів, додайте в суміш трохи молока, кефіру чи йогурту. Доречними будуть чайна ложечка насіння льону і дрібка кориці. Цукор і сіль можна не додавати.
Сухофрукти і горіхи. Такі перекуси дуже доречні на роботі, оскільки тамують голод і сприяють активізації мозкової і фізичної діяльності.