Печія: як позбутися

Печія: як позбутися

Мало знайдеться людей, які б не переїли на свята, і якщо до цього печія вас ніколи не турбувала, мали нагоду з нею «познайомитися». Якщо виникла ситуативно, нічого страшного. А от якщо турбує часто, доведеться помізкувати над тим, як полегшити неприємні симптоми.

Більшість людей відразу хапаються за ліки. Антацидні препарати не коштують дорого, та й в аптеці їх можна придбати без рецепта. Однак ще кращого результату можна домогтися, якщо скоригувати своє харчування і спосіб життя, а також збагатити свій раціон продуктами, які природно знижують кислотність шлункового вмісту.

Чому виникає печія?

Відчуття болючого печіння у верхній частині травного тракту виникає тоді, коли вміст шлунка потрапляє у стравохід. Медики називають це явище "кислотним рефлюксом". Причиною печії може бути більш важка або хронічна форма кислотного рефлюксу. У такому випадку у хворого діагностують гастроезофагеальну рефлюксну хворобу.

Як легко та швидко позбутися цієї проблеми?

Уникайте їжі, яка може спровокувати печію

Можливо, ви вже зауважили, що певна їжа провокує появу цього дискомфортного відчуття. Спробуйте вести харчовий щоденник — записуйте, які продукти ви з’їли протягом дня і як після цього почувалися. Ті, які викликають печію, доведеться виключити зі свого раціону.

Переважно це: кава та чай, шоколад, гостра їжа, пиво, вино й інші види алкоголю, смажена і жирна їжа, м’ята, помідори.

У деяких людей неприємне відчуття може виникати після споживання солодощів, їжі з високим глікемічним індексом і занадто гарячої їжі.

Стежте за вагою

Якщо у вас є зайві кілограми, цілком ймовірно, що, схуднувши, забудете про печію.

Зверніться до дієтолога або сімейного лікаря. Фахівець складе план харчування і тренувань, які допоможуть нормалізувати масу вашого тіла.

Прислухайтеся, про що «говорить» ваше тіло

Занадто швидкий прийом їжі і переїдання — «найкращі друзі» кислотного рефлюксу. Часом ви можете навіть не підозрювати, що їсте занадто швидко або продовжуєте споживати їжу після того, як ваш організм уже наситився.

Як їсти і не переїсти:

* Усуньте фактори, які можуть відволікати вас від процесу прийому їжі, — не читайте, не перевіряйте свій смартфон, не дивіться телевізор.

* Ретельно пережовуйте кожен шматок.

* Їжте невеликими порціями. Коли ми переїдаємо, їжа починає тиснути на нижній стравохідний сфінктер (клапан, який розділяє стравохід та шлунок), що може призвести до закиду вмісту шлунка у стравохід.

* Перед тим, як піднести ложку чи виделку до рота, зробіть паузу. Витратьте хвилинку, щоб прислухатися до свого організму і визначити, чи справді ви голодні й наскільки.

Поїли? Спати не лягайте!

Намагайтеся вечеряти щонайпізніше за три-чотири години до сну.

Підніміть узголів’я ліжка

Результати дослідження, опублікованого у Journal of Gastroenterology and Hepatology, показали, що люди, в яких кислотний рефлюкс виникає у нічну пору доби, після того, як піднімуть узголів’я свого ліжка на 20 сантиметрів, почуваються значно краще.

Проте якщо вирішите скористатися з цієї поради, будьте уважні, оскільки у деяких людей це може викликати появу дискомфортних відчуттів у спині і тазу.

Спіть на лівому боці

Це — найкраща позиція для сну для тих, хто страждає від печії.

Не носіть одягу, який перетискає живіт

Вузькі штани й тісні ремені — не для вас. Носіть штани з еластичною талією або штани, на розмір більші, а замість спідниць — сукні.

Уникайте стресу

Офіційна медицина не визнає стрес тригером кислотного рефлюксу. Втім, деякі люди зауважують, що печія їх турбує після того, як переживуть якусь стресову ситуацію. Ця гіпотеза знайшла й наукове підтвердження. У 2004 році у Psychosomatic Medicine була опублікована доповідь вчених, в якій йшлося про те, що сильний психологічний або фізичний стрес може стати причиною появи явищ диспепсії, у тому числі печії.

Відмовтеся від куріння

Оскільки нікотин послаблює нижній стравохідний сфінктер, відмова від куріння може захис­тити від закиду кислотного вмісту шлунка у стравохід.

Частіше вживайте в їжу: яблучний оцет, корінь імбиру, сік алое вера, банани, куркуму, мед.

З трав рекомендується відвар коренів алтеї лікарської та екстракт коріння лакриці (солодки).

Змін у харчуванні і способі життя може виявитися достатньо, щоб приборкати печію. Проте якщо неприємне відчуття турбує регулярно або є надто сильним (межує з болем), зверніться до лікаря. З часом вміст шлунка, який постійно закидається у стравохід, може травмувати цей орган і призвести до ускладнень.

Зверніть увагу!

Якщо печія виникла вперше, зверніть увагу, що типові її прояви, як-от дискомфорт у горлі і біль за грудиною, відрижка та кислий присмак у роті, насправді можуть викликатися іншими серйозними захворюваннями, у тому числі інфарктом міокарда.

Читайте також