Чому турбує свербіж шкіри, як йому запобігти та лікувати?

Чому турбує свербіж шкіри, як йому запобігти та лікувати?

За статистикою, від хронічного свербежу протягом життя потерпає кожна п’ята людина у світі.

Коли з’являється цей неприємний симптом, перше, що запідозрює кожен із нас, — захворювання шкіри. Але причина свербежу далеко не завжди криється у цьому. Експерти озвучили найбільш типові причини появи свербежу шкіри.

Підвищена сухість шкіри

Із віком шкіра втрачає природну вологу. Щоб зволожити її:

* замість лосьйону користуйтеся жирними вершками або мазями — вони з меншою вірогідністю викличуть подразнення шкіри;

* вмивайтеся не частіше, ніж двічі на день;

* проконсультуйтеся із дерматологом — можливо, ваша шкіра потребує додаткових засобів захисту.

Мило з агресивними складниками

Хімічні сполуки, які містяться у такому милі, витягують зі шкіри природний жир. Шкіра стає сухою і шорсткою, починає лущитися, а барвники та ароматизатори, що входять до складу такого мила, можуть провокувати розвиток алергічних реакцій. Намагайтеся користуватися м’якими очищувальними засобами, які не містять спирту. Бажано, аби засоби для миття посуду, якими ви користуєтеся, мали кремоподібну, лагідну до шкіри рук структуру. Незайвим буде щоразу одягати латексні або гумові рукавички.

Сухе повітря

У вітряну чи морозну погоду, коли доводиться вмикати обігрівальні прилади на повну потужність, повітря стає сухим, а шкіра починає втрачати вологу. Щоб запобігти свербежу:

* перед виходом на вулицю нанесіть на губи пом’якшувальний бальзам;

* у холодну погоду завжди носіть рукавички;

* не ніжтеся занадто довго біля каміна, електрообігрівача чи пічки;

* користуйтеся зволожувачем повітря.

Частий і/або гарячий душ

Після виходу з душу чи ванни нагадуєте вареного рака? Це означає, що вода була надто гарячою. Гаряча вода висушує, подразнює шкіру і з часом та може почати лущитися. Якщо ж після водних процедур шкіра на пучках ваших пальців нагадує за структурою родзинки, це означає, що вона надто довго контактувала з водою. Головні правила душу — вода повинна бути теплою (а не гарячою), а сама процедура — не тривати довго.

Висипання

Причиною їх виникнення можуть бути бактерії, віруси, грибки, алергени, аутоімунні процеси тощо. Якщо на шкірі з’явилися крихітні червоні патологічні елементи, які до того ж ще й сверблять, але через кілька днів зникли самі по собі, хвилюватися не варто. Проте їх обов’язково слід показати лікарю.

Укуси комах

Укуси комарів, бліх, клопів, павуків та інших комах можуть спричинити свербіж шкіри. Змастіть уражену ділянку гідрокортизоновою маззю і (за потреби) прийміть антигістамінну (протиалергічну) таблетку. Стежте за самопочуттям. Рідко, але укуси комах можуть викликати серйозні захворювання або алергічні реакції. Негайно викликайте «швидку» (або їдьте до найближчої лікарні), якщо у вас виникли такі симптоми.

Прийом деяких ліків

Застосування певних таблеток чи лосьйонів може спричинити свербіж, запалення шкіри і/або висипку. Повідомте про це лікаря, і він підбере для вас інші препарати, змінить дозування тих, які ви приймаєте, або ж допоможе з’ясувати справжню причину свербежу. Ніколи не припиняйте приймати ліки, які прописав лікар, не повідомивши йому про це!

Невропатичний свербіж

Коли нервові клітини дають «осічку», може з’явитися відчуття, ніби по шкірі повзають мурахи. Такого роду свербіж можуть спровокувати пухлини головного мозку, ураження спинного, інсульт, оперізувальний лишай або захворювання центральної нервової системи, наприклад, розсіяний склероз. Звичне лікування антигістамінними, знеболювальними чи стероїдними препаратами не спрацює. У таких випадках призначають специфічну терапію.

Ментальне здоров’я

Душевні переживання можуть спричинити свербіж. Постійні стреси здатні погіршити перебіг атипового дерматиту. Депресія може посилювати свербіж, причиною якого є псоріаз або інші захворювання.

Якщо людина страждає від обсесивно-компульсивного розладу і по 100 разів на день миє руки, не дивно, що її шкіра стане сухою, подразненою. Інші ментальні розлади можуть змушувати людину розчухувати шкіру.

Читайте також