Відчайдушні кавомани: кому корисні та кому шкідливі чай та кава

Відчайдушні кавомани: кому корисні та кому шкідливі чай та кава

Незважаючи на різницю у смаку і, на думку багатьох, різний вплив на організм, і кава, і чай містять одну і ту ж речовину - алкалоїд кофеїн, що має збуджуючу властивість. Він же тонізує і при вживанні какао, коли або американського чаю мате.

Якщо ви впевнені, що еспресо бадьорить більше, ніж улюблений напій англійців, то помиляєтесь. Вміст кофеїну в рівних порціях свіжоприготовленої зернової кави або свіжозавареного листового чаю не дуже відрізняється. 150 мл кави може містити від 40 до 180 мг кофеїну, а така ж кількість чаю - від 30 до 120. Але за рахунок поєднання з рештою компонентів заварки чай діє на організм м'якше, без різкого припливу сил і бадьорості.

Захист від раку та старечої деменції

Сьогодні науковими дослідженнями підтверджено такі бонуси для кавоманів та любителів чаю:

* кава знижує ризик деяких видів раку – печінки, порожнини рота, кишечникe та ін.;

* насолоджуючись цим напоєм, ви також займаєтеся профілактикою хвороб Альцгеймера та Паркінсона, цукрового діабету II типу, інфаркту міокарда, жовчнокам'яної хвороби;

* зелений чай теж корисний для мозку: при регулярному вживанні знижується ризик старечої деменції;

* любителі зеленого чаю рідше стикаються з ішемічною хворобою серця та глаукомою (небезпечне захворювання, пов'язане з підвищенням внутрішньоочного тиску).

Про користь чорного чаю великомасштабних досліджень немає. Але це не означає, що він сильно поступається своєму побратимові.

Багато хто чомусь ставиться до чорного чаю як до повсякденного напою, а до зеленого – з великим пієтетом, практично як до ліків. Насправді, незважаючи на різний зовнішній вигляд та смакові відчуття, у плані впливу на організм чорний та зелений чай відрізняються незначно. Чим довше відбувається ферментація чайного листа, тbv менше в ньому залишається біологічно активних речовин. Тому в зеленому чаї їх дещо більше, ніж у чорному, який піддається більш тривалій обробці.

Підбадьоритися та схуднути?

Якщо ви віддаєте перевагу чаю, то майте на увазі, що в зеленому кофеїну більше. Нещодавно у нас став популярним напій із необсмажених зерен кави. Особливо популярний він у тих, хто худне. Але чи можна всерйоз розраховувати на такий ефект чи це маркетинговий прийом?

Здатність спалювати жир приписується хлорогеновою кислотою, що міститься в зеленій каві, яка прискорює обмінні процеси. Особливого ефекту, втім, не варто чекати. Людина набирає ваги не за один день.

Часто постає питання про норму чаю чи кави: скільки чашок можна випити, щоб отримати користь по максимуму, але не переборщити? Як правило, це таки визначається індивідуально. У середньому надмірною кількістю вважається понад 4 – 5 чашок кави або чаю на добу.

Коли арабіка та цейлонський не до столу

Найпоширеніші ситуації, коли від міцної (а в деяких випадках взагалі будь-якої) кави та чаю краще утриматися.

Підвищений артеріальний тиск

Здатність підвищувати артеріальний тиск - найвідоміша властивість цих напоїв (і кави, і чаю. - Ред.), про яку потрібно пам’ятати.

Це не означає, що кава протипоказана гіпертонікам - з еспресо або капучbно потрібно почекати саме в момент, коли тиск підскочив вище за норму. Тим більше що частина лікарів має іншу точку зору - що кофеїн все-таки не викликає підвищення тиску, а навіть дещо знижує його, маючи сечогінний ефект. І, звичайно, ніхто не радить пити напої, що містять кофеїн, саме заради зниження рівня АТ, як ліки.

Прийом ліків

Запивати їх кавою спадає на думку небагатьом, а ось проковтуванням таблеток з чаєм грішать частіше. Тим часом, обидва напої можуть вплинути на ефективність лікарських препаратів. У тому числі не рекомендується запивати таблетки трав’яним чаєм.

Боротьба з похміллям

Кофеїномісткі напої збільшують навантаження на серцево-судинну систему, яка і без того страждає від перебору алкоголю. Крім того, кава та чай мають сечогінний ефект, за рахунок чого посилюють зневоднення. Саме воно є однією з причин поганого самопочуття при похмільному синдромі.

Заміна сніданку

На голодний шлунок краще не пити ні міцного чаю, ні кави: обидва напої, особливо другий, можуть дратувати слизову оболонку шлунка.

Релакс перед сном

З кавою так буває рідше, а вечірнє чаювання в деяких сім’ях стало традицією. Але не забувайте, що кофеїн є в обох напоях. Якщо у вас неполадки зі сном, спробуйте перенести каву-брейк та чайні церемонії на першу половину дня. Кофеїн може не тільки заважати заснути, а й змінювати якість сну, роблячи його неглибоким.

Читайте також