Швидко не зігрівати, алкоголем не напувати: як допомогти при переохолодженні

Швидко не зігрівати, алкоголем не напувати: як допомогти при переохолодженні

В умовах зими, війни, необхідності перебувати в холодних сирих сховищах ризик перемерзнути зростає в рази. Тим більше, що між просто «холодно» та небезпечним для здоров'я і життя переохолодженням дуже короткий шлях. До того ж непомітний - людина, на жаль, не може зафіксувати момент, коли організм починає більше витрачати тепла, ніж виробляти.

Чому це відбувається?

Помилково вважати, що переохолодження викликають тільки низькі температури та тривале перебування на морозі. Спровокувати холодову травму можуть: підвищена вологість, яка у випадку з гіпотермією «головніша», ніж холод; сильний вітер; відсутність шапки - близько 30% тепла втрачається з поверхні голови; тривале перебування у погано опалюваному приміщенні та ін.

За якими ознаками визначити небезпечну температуру тіла?

Однією з перших реакцій на замерзання є тремтіння, і поки воно є, все не так погано. Припинення ознобу при зниженні температури – небезпечний знак.

Ознаки легкого ступеня переохолодження: озноб, «гусяча» та бліда шкіра, загальна слабкість, м'язове тремтіння. Температура – 32,2-35 градусів.

Середній ступінь: сильна сонливість, уповільненість пульсу, синюшність шкіри та губ, неможливість пересуватися. Температура – 27,8-32,2 градуса.

Тяжкий ступінь: пульс знижується до 36 ударів на хвилину, судоми, блювання, втрата свідомості, зниження життєвих функцій. Температура – нижче 27,8 градуса.

Як надати першу допомогу?

Насамперед постраждалого потрібно перемістити в тепло, якщо ж такої можливості немає, як слід укутати, накривши з головою. Обов'язково підкласти під нього будь-що – одяг, гілки, дошки.

Вологий одяг треба зняти. Якщо сухого немає, краще, щоб людина була зовсім роздягнена і прикрита теплими ковдрами, ніж залишалася в промоклому.

Дати випити теплого та солодкого, бажано без кофеїну. Це може бути трав'яний чай, тепла вода з лимоном, медом, варенням, замороженими ягодами із цукром. Змусити з'їсти щось, багате на білок – шматочок будь-якого сиру, м'ясо, яйце, горіхи.

Поступово відновлювати нормальну температуру тепла за допомогою ледь теплих, а не гарячих компресів, пляшки з водою, обгорнутої в тканину, термопростирадла, грілки. Прикладати до шиї, грудей, паху, але не до кінцівок.

Зігрівати обережними м'якими рухами, наприклад, ледь відчутним масажем – обов'язково теплими руками чи власним диханням.

Стежити за диханням, яке за сильного ступеня переохолодження може раптово зупинитися. У цьому випадку буде потрібно штучне дихання та непрямий масаж серця.

Чого точно не треба робити?

Все, що здається правильним для швидкого зігрівання - розтирати, трясти, притуляти до гарячого, пригощати коньяком - може нашкодити. Тут важлива обережність та поступовість, а не натиск та швидкість. Серед звичних заходів щодо надання допомоги під забороною:

* різко змінювати положення тіла потерпілого, щоб не спричинити порушення серцевого ритму;

* енергійно масажувати – з тієї ж причини. І в цілому, будь-які надмірно інтенсивні рухи можуть призвести навіть до зупинки серця;

* розтирати снігом, жиром, спиртом;

* зігрівати прямими джерелами тепла: гаряча ванна, багаття, камін, обігрівач, батарея - все це різке зігрівання "навантажить" серцево-судинну систему;

* прикладати сухий теплий компрес до рук і ніг: кровотік, що активізувався, посилить приплив холодної крові до серця, легень, мозку та інших органів, викликавши важкі наслідки;

* зігрівати алкоголем, що розширює судини на поверхні тіла, створюючи теплий ефект. При цьому через посилений кровообіг відбувається ще інтенсивніша втрата тепла;

* дозволяти курити, оскільки це зменшує циркуляцію крові і робить руки та ноги ще чутливішими до холоду.

Читайте також