Розвантаження після свят: як повернути організм в норму після застіль
Новорічні застілля, майонезні салати, збитий режим харчування і алкоголь – все це не кращим чином позначається на нашому організмі. У період новорічних і різдвяних свят і багато людей відчувають нездужання і набирають зайву вагу.
В інтернеті популярні різні "розвантажувальні дні", які нібито допомагають очистити організм за один день. Як правильно "розвантажуватися" і чи є від цього користь – поради від дієтолога.
Розвантажувальний день - що це і як працює
Розвантажувальний день - це одноденна дієта, коли людина цілий день харчується одним продуктом в невеликих порціях, п'є багато води і їсть мало калорій. В інтернеті можна знайти різні варіанти таких дієт, наприклад розвантажувальний день на кефірі або огірках. Думка експертів про такі одноденні дієти неоднозначна. Дієтолог Людмила Гончарова заявляє, що якщо збалансовано харчуватися і правильно вживати достатню кількість води, то в "розвантажувальних днях" сенсу немає.
За її словами, поняття "розвантажувальний день", коли людина менше харчується тими чи іншими продуктами, — це, в основному, наша фантазія на тему "що у нас засвоюється, не засвоюється, чому я себе так погано почуваю".
Надмірна вага, висипання, погіршення загального стану, нестача енергії, погане самопочуття змушують людину приймати для себе рішення, що потрібно обмежувати себе в їжі і харчуватися тільки одним продуктом. І в загальному їй як би стає краще.
Дієтолог стверджує, що при збалансованому харчуванні не потрібно влаштовувати собі розвантажувальні дні. Навіть поодинокі застілля не викликають таку потребу.
- Розмова про "розвантажувальні дні" стоїть тоді, коли людина не знає, як організм влаштований, які принципи роботи, як влаштований шлунково-кишковий тракт, про його особливості. Анатомічні особливості навіть того ж жовчного міхура, - підкреслила дієтолог.
Для того щоб не нашкодити собі, якщо все ж хочеться провести "розвантажувальний день", Гончарова радить звернутися до фахівця-гастроентеролога, бажано, зі спеціалізацією з дієтології і знанням генетики.
Як провести розвантажувальний день
Якщо все ж хочеться розвантажитися самостійно, можна зробити це без шкоди для здоров'я. Насамперед потрібно звернути увагу на щоденне пиття води.
За словами Гончарової, якщо у вас надмірна вага, норма води становить 50 мілілітрів на кілограм ваги тіла. Якщо у вас нормальна вага, це 40 мілілітрів на кілограм. Важливо також пити воду рівномірно.
"За 30 хвилин до їжі – дві склянки води. Потім через 30 хвилин прийом їжі. Не запивати їжу годину-півтори приблизно. Для того, щоб все максимально розщепилося. І потім вже пити воду ковтками до наступного прийому їжі", - каже дієтолог і додає, що наступний прийом їжі повинен бути через 4 години.
У розвантажувальний день можна їсти будь-які продукти, але вони повинні бути максимально натуральними і правильно приготованими. Їжу можна смажити без масла на антипригарній сковороді, варити або запікати.
Експерт закликала також пам'ятати про кількість споживаної солі, добова норма прийому якої – до 4 грамів, трохи менше, ніж одна чайна ложка без верху. Навіть ненабагато зменшити кількість солі вже корисно.
Також в розвантажувальний день краще зовсім відмовитися від цукру. Якщо ви не можете зовсім відмовитися від цукру, замініть його частину фруктами. Або ж покладіть в чай одну ложку цукру замість звичних двох. Тоді розвантажувальні дні не будуть викликати у вас негативних емоцій, каже дієтолог.