Побачили зміни у родимці — негайно до лікаря!

Побачили зміни у родимці — негайно до лікаря!

Родимки з’являються на тілі людини протягом першої половини життя. Їхня поява може бути пов’язана зі спадковістю, гормональною перебудовою в організмі, але найбільш потужним стимулятором утворення родимок є ультрафіолетові промені.

Родимка — це доброякісне новоутворення, однак під впливом певних чинників вона може перероджуватися й набувати властивостей злоякісної пухлини — меланоми. Це одне із найбільш небезпечних злоякісних новоутворень.

Меланома розвивається з клітин попередників меланоцитів, що виробляють пігмент меланін, тому в більшості випадків має темне забарвлення, але може бути й безпігментною. Вона вирізняється швидкими темпами росту й метастазуванням злоякісних клітин по всьому організму. Унаслідок цього відбувається ураження багатьох органів, систем, що призводить до порушення функцій та загибелі людини.

Тривале перебування на сонці - чинник, який зумовлює виникнення майже 60% меланом. Серед причин, які можуть призвести до розвитку раку шкіри, є також іонізивне опромінення, тривалий термічний вплив, хімічні та механічні травми, наявність хронічних запальних процесів шкіри, хронічні виразки.

А тим, хто полюбляє штучну засмагу, слід пам’ятати, що засмага в солярії є значно шкідливішою, ніж засмага на відкритому сонці. За даними зарубіжних експертів, ультрафіолетове навантаження на шкіру в солярії збільшується в 10 разів порівняно з природною засмагою, відповідно, й ризик розвитку меланоми у таких людей зростає в десяток разів.

У групі підвищеного ризику — люди зі світлою шкірою, з великою кількістю родимок на тілі чи наявністю чотирьох і більше родимок діаметром від 6 мм, ті, хто в дитинстві кілька разів «згорав» на сонці, люди, в чиїх сім'ях в одного з прямих родичів було діагностовано меланому. Цій групі людей не можна засмагати навіть з використанням сонцезахисних засобів. Також небезпечними періодами, коли відбувається збільшення родимок, є статеве дозрівання та вагітність.

Якщо в родимці почалися зміни — негайно до лікаря! Найголовніше — щоб лікар мав достатню кваліфікацію та досвід в онкодерматології. Спеціаліст має провести огляд підозрілої родимки, потім, за потреби, дерматоскопію — огляд за допомогою спеціального приладу дерматоскопа, й лиш тоді, залежно від поставленого діагнозу, рекомендувати спостереження чи видалення.

Усі новоутворення, які мають ознаки переродження чи постійно травмуються, мають бути видалені. Для цього існують кілька безпечних способів: радіохвильове, лазерне, хірургічне видалення. Важливо, щоб видалення проводив тільки досвідчений лікар у медичному закладі! Категорично заборонено видаляти родимки самостійно чи в косметологічних салонах також тому, що після видалення родимка має бути збережена й обов’язково передана на гістологічний аналіз.

Читайте також