Очам теж потрібна гімнастика

Очам теж потрібна гімнастика

Тривала робота за комп’ютером призводить до розвитку короткозорості. За даними дослідників із Національного інституту ока США, приблизно 42% американців у віці 12-54 роки короткозорі. У 70-ті роки минулого століття, коли майже не знали, що таке комп’ютер, таких людей було лише 25%.

Можна сказати, що наше око взагалі не розраховане на роботу за комп’ютером. Коли дивимось на монітор, не помічаємо, що кліпаємо лише 14-15 разів. А норма — 18-20. Через це зменшується зволоження ока, слізна плівка рветься і рогівка ока підсихає. Це, своєю чергою, викликає подразнення і почервоніння, відчуття піску в очах. Окрім того, часто спостерігається підвищене сльозовиділення: так око намагається компенсувати сухість. Проте цього все одно недостатньо, щоб його зволожити.

Ще один чинник: навколишній світ ми сприймаємо об’ємним і контрастним. На моніторі ж зображення пласке.

Через це в людей, що надто багато часу проводять перед монітором, можуть виникати різноманітні зайві зорові образи: сітка або рябіння в очах. До того ж, коли людина довго дивиться в одну точку, може погіршуватися кровопостачання ока, стає важко сфокусувати погляд на предметах удалині. Лікарі називають це комп’ютерним спазмом.

Щоб не зашкодити очам, рекомендую дітям дошкільного й молодшого шкільного віку взагалі не користуватися комп’ютерами або популярними нині планшетами. Після 10 років — максимум 30-40 хвилин на день. У старших класах — до 2-3 годин на день, причому з перервами. Дорослим, які змушені працювати за комп’ютером довше шести годин, варто через кожні 40 хвилин (годину) відпочивати 10-15 хвилин. У цей час корисно робити простенькі вправи: намагатися сфокусувати погляд на різних предметах, декілька разів сильно заплющувати й розплющувати очі (це поліпшить кровообіг), переводити погляд уверх-вниз, управо-вліво за повною амплітудою.

Рухати очима треба по діагоналі: скосити очі в нижній лівий кут, затим по прямій перевести вгору (аналогічно в протилежному напрямку). Корисно водити очними яблуками вертикально вверх-вниз, горизонтально вправо-вліво та за годинниковою стрілкою, а також зводити очі до носа (поставити палець на перенісся і дивитися на нього).

Надмірне сидіння за монітором часто призводить до синдрому «сухого» ока або синдрому «червоного» ока, тобто недостатнього зволоження. Трапляється, люди з невеликими порушеннями зору часто нехтують окулярами при роботі за комп’ютером, тоді спостерігається блефарит (почервоніння та набряк повік).

Спеціальні окуляри для комп’ютера можуть пом’якшити дію електромагнітного випромінювання монітора, проте тривожних симптомів вони не знімають. Є краплі, які допомагають при синдромі «сухого» ока. Проте перед їхнім використанням усе-таки варто порадитись із лікарем.

Читайте також