Не варто цілуватися з тим, у кого погані зуби

Не варто цілуватися з тим, у кого погані зуби

Протягом життя ми ризикуємо захворіти на безліч недуг. На щастя, більшість із них не так легко «підчепити», коли йдеться про інфекції, і не так легко вони розвиваються, коли говоримо, приміром, про аутоімунні захворювання. А от карієс — це той діагноз, який рано чи пізно доведеться почути кожному з нас. За статистикою, лише 8% українців можуть похвалитися здоровою ротовою порожниною.

Чому в зубах з’являються дірки

Як пояснюють стоматологи, спричиняють їх бактерії у роті, що прилипають до зубів та харчуються всім тим, що й ми, — випічкою, кашами, фруктами…

Бактерії продукують кислоту, яка роз'їдає зовнішній шар емалі зубів. Слина змиває вироблену бацилами кислоту й допомагає відновити ушкоджену емаль. Якщо цей процес з певних причин гальмується, патогени потрапляють в середину зуба. Починається процес його руйнації.

Симптоми карієсу

Якщо в зубі утворюється порожнина, людина може відчувати біль та/або підвищену чутливість, і ці прояви посилюються у міру того, як дірка в зубі збільшується й наближається до нерва. Якщо бактерії «проїдають» тканину до судинно-нервового пучка в середині зуба, це може спричинити зубний абсцес, коли інфекція сягає кореневої частини зуба та з током крові може поширитися по всьому тілу. Запущений карієс хоч і рідко, але все-таки може призводити до смерті. Більшість пацієнтів із задавненою проблемою ризикує втратити один або кілька зубів.

Існує більший ризик зіткнутися з проблемою, якщо:

* ви віддаєте перевагу солодкій й кислій їжі (через вміст цукру та кислот у ній), особливо, якщо ви споживаєте такі продукти між основними прийомами їжі;

* ваші слинні залози продукують менше слини (наприклад, це — одна з побічних дій ліків, які ви вживаєте);

* ви носите брекети або інші ортодонтичні конструкції;

* у вас оголилися корені зубів;

Як лікувати

Стоматолога потрібно відвідувати раз на рік — навіть якщо нічого не турбує. Карієс може бути прихованим і важливо вчасно його виявити.

Якщо проблема незначна, лікар може порекомендувати покрити зуби захисним матеріалом.

Каріозні порожнини потрібно очистити від бактерій та закрити пломбами. А от якщо проблема локалізується біля зубного нерва, може знадобитися кореневе лікування. В окремих випадках хворий зуб доведеться видалити.

Найпоширеніші міфи про карієс

Міф №1. «Молочні зуби й так випадуть, тож сенсу лікувати карієс немає».

Факт. Дірки у зубах можуть провокувати біль, а також проблеми з їжею, розмовою, навчанням і грою у дітей. Крім того, інфекція з каріозної порожнини молочного зуба може ушкодити дорослий зуб, що росте під ним.

Міф №2. «Зуб перестав боліти, а це означає, що до стоматолога можна вже й не йти».

Факт. Чим довше ви зволікаєте з візитом до фахівця, тим менше залишаєте для нього можливостей зберегти ваш зуб. Каріозна порожнина збільшується і в ширину, і в глибину, і якщо нічого не робити, призведе до втрати зуба. Відсутність зубів ускладнює споживання м’яса, фруктів та овочів і суттєво знижує якість життя.

Міф №3. «Зуб я й так втрачу. Краще відразу вирвати та поставити імплант».

Факт. Більш ніж 4 з 5 людей доживають до смерті зі своїми зубами. Синтетичні замінники відсутніх природних зубів можуть допомогти відновити жувальну функцію, але це вже буде не те відчуття комфорту, що з власними зубами.

А що про здоров’я зубів кажуть дієтологи?

«Нервові клітини відновлюються природним чином, а от зубна емаль — ні. Натомість можемо зробити щось корисне для наших ясен. Наприклад, згризти тверде яблуко чи моркву. Це буде чудовий масаж для слизової», — наголошує лікар-ендокринолог, дієтолог Марія Жигаліна-Гриценюк.

Фахівчиня нагадує, що карієс — заразний, особливо, коли йдеться про дітей до трьох ро­ків. Ось чому майбутнім мамам рекомендують пройти санацію ротової порожнини, а коли ди­тинка народиться — не дозволяти чужим людям її цілувати. Та­кож слід стежити за чистотою соски, пустушки та поїльника.

- Бактерії, які псують наші зуби, люблять розмножуватися у солодкій їжі та напоях — цукерках (особливо за типом карамелі), печиві, солодких газованих напоях. Бактерії споживають глюкозу та метаболізують її до кислот, які, своєю чергою, розм’якшують та руйнують зубну емаль. Тож намагайтеся не вживати додаткового цукру протягом дня, а якщо вже так сталося, прополощіть рот. Найкраще — іригатором, але й простою водою теж буде добре, — радить Марія Жигаліна-Гриценюк.

- І не цілуйтеся з тим, у кого погані зуби, адже зі слиною можна отримати чималу порцію карі­єсних мікробів, — нагадує лікарка. — Один романтичний вечір може згодом вилитися у купу зу­стрічей зі стоматологом.

Читайте також