Посилена мобілізація у вересні 2023 року
В Україні знову продовжили воєнний стан - до 15 листопада 2023 року. Це означає, що військовозобов'язані українці та резервісти віком від 18 до 60 років підлягають мобілізації. Кого можуть призвати на службу в армію, хто може піти виключно за власним бажанням, а також чи буде в Україні посилена мобілізація - розповідаємо в матеріалі.
Як і раніше, насамперед повістки у вересні 2023 року отримуватимуть військовозобов'язані з бойовим досвідом, а вже потім - люди з певними спеціальностями (водії, зв'язківці, оператори БПЛА, фахівці зі снайпінгу - інструктори та стрільці, IT-фахівці).
Кого можуть мобілізувати:
* придатних та обмежено придатних за станом здоров'я під час воєнного стану чоловіків із досвідом військової служби віком від 18 до 60 років;
* придатних та обмежено придатних за станом здоров'я під час воєнного стану чоловіків віком від 27 до 60 років без досвіду військової служби;
* знятих і виключених з військового обліку чоловіків віком від 18 до 60 років (з "білим квитком"), визнаних придатними або обмежено придатними за станом здоров'я під час воєнного стану рішенням ЛКК (військово-лікарської комісії), які не скоювали тяжких злочинів.
За власним бажанням піти на службу можуть:
* призовники від 18 до 27 років, які раніше не проходили строкову службу - вони можуть підписати контракт із ЗСУ;
* жінки, які придатні за станом здоров'я;
* особи з інвалідністю та ті, хто мають право на відстрочку від мобілізації за сімейними обставинами - з проходженням служби за місцем проживання.
Також добровільно поповнити лави ЗСУ можуть громадяни інших країн, які хочуть захищати Україну.
Посилена мобілізація в Україні - що це таке
23 серпня 2023 року президент України Володимир Зеленський заговорив про посилення мобілізації, з проханням про яку до нього звернулися військові. Тоді президент заявив, що спершу варто навести лад із військкоматами та ЛКК і лише потім говорити про те, як збільшувати мобілізацію.
На думку юристів, у разі, якщо парламент вирішить посилити мобілізацію, то можуть переглянути норми, що надають відстрочку від служби певній категорії студентів. Наприклад, почнуть призивати тих, хто здобуває другу або третю освіту після 30 років і вступав до навчальних закладів у 2022 році після запровадження воєнного стану.
Однак секретар РНБО Олексій Данілов запевнив, що попри заклик військового командування до президента України дозволити мобілізувати більше людей на війну, змін до мобілізації не відбудеться. Він не заперечує, що додатковий призов може відбутися, але відповідно до затверджених 24 лютого 2022 року норм.
Експерти прогнозують, що посилені заходи з оповіщення можуть торкнутися робочих місць військовозобов'язаних.