Звідки взявся вислів

Звідки взявся вислів "гроші не пахнуть" і до чого тут громадські туалети

Фразеологізм "гроші не пахнуть" відомий багатьом, але його походження може здивувати. Це пов'язано з одним давньоримським імператором та його сином.

Що значить вислів "гроші не пахнути", розповідає мовознавець Олександр Авраменко.

Фразеологізм "гроші не пахнуть" добре відомий і часто вживається у сучасній мові. Проте далеко не всі замислюються над його походженням та тим, який історичний контекст стоїть за цим висловом.

- Це вислів латинського походження. Його приписують римському імператору Веспасіану, який жив у першому столітті нашої ери, - зазначає Авраменко.

За його словами, Веспасіан, прагнучи поповнити державну скарбницю, запровадив податок на громадські туалети. Такий крок викликав обурення його сина Тита, який дорікнув батькові за "мерзенний" спосіб отримання прибутку.

- Тоді Веспасіан узяв монету, отриману з цього податку, підніс її до носа сина і запитав: "Чи смердить вона?" "Ні", - відповів Тит. "Але ж вона із сечі", - зауважив батько", - розповів мовознавець.

Так виник вислів "гроші не пахнуть", який нині використовують для позначення нечистого джерела прибутку або людей, що здобувають гроші будь-яким способом, не завжди моральним чи законним.

Читайте також