Японські вчені навчилися стирати пам`ять
Вчені розробили «прач пам'яті», подібний до того, що демонструвався у фільмі «Люди в чорному». Як повідомляє журнал Science співробітники університету Кіото провели вдалий експеримент з видалення спогадів на мишах, пише bfm.ru .
Гризуни вивчали нове завдання, потім піддавалися оптичному впливу спеціальним пристроєм і в результаті повністю втрачали спогади про те, що з ними раніше було. Технологія заснована на руйнуванні білка кофіліну, який відповідає за перехід короткочасної пам'яті у довготривалу.
Чи можливо тим самим стерти пам'ять людини? Коментує молекулярний біолог, професор Сколківського інституту науки та технологій Філіп Хайтович:
— Насправді не зовсім так, як у цьому фільмі, коли просто якимось приладчиком у вічі світять. По-перше, ці тварини генетично модифіковані. Вони виробляють видозмінений білок, який під впливом світла генерує молекули, що призводять до локального руйнування. А по-друге, вони мають ще й другий модифікований білок, який допомагає це світло сприймати. Плюс їм треба це джерело світла вживити. Тобто це миші не просто генетично модифіковані, а їм у голову, прямо в череп, зроблено віконце і вставлено туди оптоволокно, яке передає світло певної частоти, яке світить на ті нервові клітини, які там працюють. Звичайно, для людини це годиться. Тому що, по-перше, нам потрібно вставляти це оптоволокно, яке світитиме в мозок. І якщо так світити на звичайну людину, не модифіковану, то нічого не станеться. Ми ж доки не знаємо, як працює пам'ять — ми знаємо шматочки цього процесу. Ми знаємо певні вузли, якими сигнал проходить. І там, коли миші втручалися, впливали якраз на один з вузлових частин системи. А у нас ця вузлова частина в глибині мозку сидить, туди щоб пролізти, треба сантиметрів десять мозкової тканини пройти.
За словами експерта, ні про яке масове застосування не йдеться. Подібні експерименти проводяться в рамках досліджень роботи мозку, а аналогія з відомим фільмом не більше ніж спосіб привернути увагу.