Усиновлення дітей на Рівненщині: сиротам знаходять сім’ї, але не всім
На Рівненщині торік усиновили 21 дитину, які були позбавлені батьківського піклування. Це майже вдвічі більше, ніж у 2022 році, повідомили в обласній військовій адміністрації. Також понад 30 дітей проживають у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях.
Згідно з даними ОВА, наразі триває процес усиновлення ще двох неповнолітніх.
- Вік дітей різний — від народження до 12 років. Було три випадки усиновлення по двоє дітей з однієї сім’ї. Кількість кандидатів усиновити дитину збільшилася. Якщо на початок 2022 року на регіональному обліку в нас було понад 20 сімей кандидатів на усиновлення, то на початок 2024 року — більше ніж 50 сімей, — зазначив начальник обласної служби у справах дітей Віктор Марчук.
Торік в області 206 сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, передали під опіку та піклування. Ще 34 дитини влаштували у дитячі будинки сімейного типу та прийомні сім’ї. Це більше, ніж у 2022 році, тоді їх було 20.
- На жаль, на усиновлення чекають діти, які мають складні діагнози. Є сімейні групи— більше двох, трьох дітей з однієї сім’ї. Вони також хочуть бути усиновленими. На жаль, сімей, які б хотіли усиновити дітей з тяжкими діагнозами, сімейні групи — немає. Сімейні групи влаштовуємо у прийомні сім'ї та дитячі будинки сімейного типу, - каже Віктор Марчук.
Станом на 31 грудня 2023 року в області на обліку перебуває 1 623 дитини, позбавлених батьківського піклування, розповів посадовець:
- Понад 95% цих дітей вже у сім'ях або під опікою. У дитячих будинках перебувають 5%. Двадцять дітей навчаються у вищих навчальних закладах, тобто їм 15-17 років. У Рівному найбільше відбувається усиновлень, тому що тут знаходиться Будинок дитини.
Процес усиновлення під час війни
У перші місяці повномасштабного вторгнення військ РФ в Україну процес усиновлення на Рівненщині зупинили через закриті суди. За словами Віктора Марчука, наразі процес усиновлення призупинено лише для іноземців.
- Усиновити дитину можуть тільки громадянами України. Якщо є таке бажання, то потрібно звернутися в Службу в справах дітей за місцем проживання. Там нададуть перелік документів та проведуть навчання. Усиновити дитину може кожен, не обов'язково це має бути подружжя. Є певні вимоги, які ставить держава до кандидатів усиновителя. Серед них — відсутність судимості за певними статтями, наявний дохід, наявність житла, медичний висновок певного зразка. До досягнення 18 років служба здійснює контроль за умовами утримання дитини, яку усиновили, - каже Віктор Марчук.