30 років реставрує ікони художник з Рівненщини
Художник з Рівненщини Микола Бендюк упродовж 30 років реставрує ікони. Серед робіт сюжети Христа, в якого з ребра росте виноградна лоза, пророка Мойсея з рогами і образ святого Степана, до якого приїжджають помолитися жителі інших регіонів, повідомляє Суспільне.
Ікона "Христос — Виноградна Лоза"
Художник-реставратор займається відновленням ікони "Христос — Виноградна Лоза". Розповів, що її створили орієнтовно у XVIII столітті.
- Людина, коли приходила до церкви, бачила святих і розуміла, що вони кажуть: «Не гріши, бо покараю!». Людина боялася покарання Господнього", - каже Микола Бендюк.
Художник розповів, що займається відновленням образу впродовж десяти років.
- Тут тільки три шари були, які я знімав поступово. Синє, коричневе і Ісус Христос сидів на престолі. Тому я знімав, поки відкрив срібло — це сусальне срібло на іконі, тоновані лаки, зелені і червоне.Це такий лак, який використовували ще в епоху ренесансу, — додав Микола Бендюк.
Реставратор зауважив, що ікону святого Пророка Мойсея кінця ХІХ століття відновив за дві години:
- Я почав реставрувати і, знаючи, що це Мойсей, бачу, що там є напис. Я спочатку відкрив напис і почав змивати німб, і тоді побачив, що тут з'явилися ріжки. В Старому Завіті пише, що коли Пророк Мойсей взяв скрижалі, то за одними версіями перекладу в нього виросли роги, а є ще одна версія, що це волосся через вітер піднялося у вигляді рогів.
Перша робота реставратора
Художник почав займатися реставруванням ікон понад 30 років тому. Його перша робота перебуває у студентсько-викладацькому храмі преподобного Федора Острозького.
Зі слів Миколи Бендюка, люди вважають образ цілющим і приїздять до нього з усіх регіонів України, щоб помолитися.
- Це була перша ікона, яку я вчився реставрувати, і так сталося, що вона виявилася однією з найзнатніших. Ця ікона мала два сюжети. Перший — це був Святий Степан. Потім у 18 столітті замалювали Святого Степана і намалювали Христа Пантократора. У вигляді Христа Пантократора ікона проіснувала до більшовицької революції й в 1917 році більшовики її розстріляли. Знявши прозоклейку, я побачив два зображення — Степана і його рука вийшла на верх Ісуса Христа, — підсумував реставратор.
Зі слів Миколи Бендюка, за три десятки років він відновив понад тисячу ікон.