Уряд буде фільтрувати мобільні розмови українців

Уряд буде фільтрувати мобільні розмови українців

Мобільних операторів України зобов’яжуть встановити на їх мережі захисне обладнання або програмне забезпечення. Мета – не допустити стеження за абонентами, в тому числі і з боку країни-агресора – РФ, повідомляє UBR.

Мобільних операторів України зобов’яжуть встановити на їх мережі захисне обладнання або програмне забезпечення. Мета – не допустити стеження за абонентами, в тому числі і з боку країни-агресора – РФ, повідомляє UBR.

Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації (ДССЗЗІ) підготувала проект відповідного наказу “Про затвердження Технічних вимог до мереж рухомого (мобільного) зв’язку України і технічних засобів телекомунікацій з моніторингу та фільтрації трафіку”. Це буде вже друга спроба – першу Міністерство юстиції заблокувала.

Для чого саме потрібно зробити такі заходи і на який ефект варто розраховувати – про це розповів Дмитро Маковський, перший заступник голови Держспецзв’язку.

Для чого потрібні ці технічні засоби для моніторингу і фільтрації трафіку в стільникових мережах?

Зараз в Україні за допомогою незаконного втручання в мережу оператора телекомунікацій можна поставити діагноз, де знаходиться кінцеве обладнання абонента, а отже – і сам абонент або його власність. За допомогою приладів втручання зловмисники можуть відстежити людини, його автомобіль тощо. Це може бути небезпечно для громадянина, його майна і навіть його життя.

Так, з 2017 року було щонайменше три випадки, коли за допомогою вибухівки підривали співробітників спецслужб. Серед них – і зухвале вбивство розвідника Максима Шаповала. Спроби, в тому числі вдалі, тривають донині. Нещодавно в ЗМІ була інформація про затримання кілера, який планував убити співробітника однієї зі спецслужб в Харкові, встановивши вибуховий пристрій під його автомобіль.

Експерти не виключають, що стеження за українськими співробітниками спецслужб здійснювалася в тому числі за допомогою інформації з їх мобільних телефонів.

Отже, для України запобігання відстеження частини власників абонентських пристроїв, які можуть стати об’єктом атак посібників спецслужб країни-агресора, є питанням національної безпеки.

Адміністрація Держспецзв’язку як центральний орган виконавчої влади (ЦОВВ) в галузі зв’язку здійснює технічне регулювання в галузі. Згідно зі статтею 15 Закону України “Про телекомунікації”, Служба стверджує технічні вимоги до телекомунікаційних мереж, засобів і об’єктів телекомунікацій.

Тому в 2017 році генеральний прокурор направив офіційний лист до Ради національної безпеки і оборони, а РНБО звернувся до Держспецзв’язку із запитом на рішення, яке завадить зловмисникам незаконно отримувати інформацію про розташування певних абонентів.

На виконання завдання, поставленого РНБО, адміністрація Держспецзв’язку створила робочу групу з представників науково-дослідних установ області, СБУ, НКРЗІ і операторів телекомунікацій. Робоча група визначила, що необхідно розробити окремий документ, який би визначив шляхи вирішення зазначеної проблеми.

Розробка документа вимагала проведення науково-дослідницької роботи, на фінансування якої кошти не були передбачені до 2020 року. Після того, як відповідні кошти були закладені в державний бюджет, почалася робота в цьому напрямку. Її результатом стала поява відповідного наказу адміністрації Держспецзв’язку, який був підписаний в лютому 2021 року. Наказ пробув чинним більше місяця. Але його скасували.

Читайте також