Вчені б`ють на сполох - у Європі частішають пилові бурі
Пилові бурі почали накривати ті регіони, де раніше про них практично не знали. Такі бурі стають усе частішими і ситуація лише погіршуватиметься із часом, пише The Telegraph.
"Піщані та пилові бурі стають усе більш частими та сильними у багатьох частинах земної кулі. В першу чергу від них страждають пустельні та степові регіони планети. Наприклад, на Великих рівнинах Америки кількість таких подій подвоїлася за останні 20 років. У Іраку лише за два місяці в 2022 році відбулося десять піщаних штормів. Тепер же пилові бурі накривають й інші регіони світу, наприклад південну Європу", - сказано в повідомленні.
Коаліція ООН з питань піщаних і пилових бур заявила, що пилові бурі мали значний транскордонний вплив, впливаючи на різні аспекти навколишнього середовища, клімату, здоров'я, сільського господарства, засобів до існування та соціально-економічного добробуту людей.
Кількість штормів зростає по всій планеті, а вчені намагаються пояснити цю тенденцію. Основними факторами впливу вважаються масштабна вирубка лісів, надмірний випас худоби, ерозія ґрунту та зміна клімату.
"Будь-яка активність людини на окраїнах пустель, яка зменшує розмір водойм або видаляє природну рослинність, підвищує ризики пилових бур. Найгіршими прикладами цього є висихання Аральського моря та осушення іракських боліт", - заявив професор Девід Томас з Центру навколишнього середовища Оксфордського університету.
Однак багато пустельних штормів мають цілком природне походження.
"Частини Сахари є природним джерелом пилу, тобто пил є в атмосфері з природних причин, а не через діяльність людини. Наприклад, сухі дна озер, успадковані від вологіших кліматичних умов у далекому минулому, є джерелами пилу по всьому світу", - каже науковець.
Лідером з відновлення земель, управління ґрунтом і водою для збільшення рослинного покриву є Китай, який реалізує найамбітніший у світі проєкт із висадки дерев.