Вандали на

Вандали на "Оствиці"

Парк історичної реконструкції "Оствиця" вже давно став улюбленим місцем відпочинку рівнян. Тут милуються світанками, плавають на стародавніх човнах та влаштовують атмосферні фотосесії, сюди приїздять туристи. Та вочевидь не всі відвідувачі у захваті від відродженого побуту Давньої Русі.

Минулої неділі вночі вандали зруйнували глиняну піч. Її називали мультифункціональною, адже у печі можна було і смажити шашлик, і готувати каву. Але створювали її за старовинним прикладом – такі печі, згідно з історичними даними, могли бути у побуті Давньої Русі. Глиняна піч відновленню не підлягає. І такі руйнування, каже ініціатор створення парку історичних реконструкцій, не перші.

Нині тут лише глиняні уламки. А ще недавно ця піч могла нагодувати понад сотню гостей. Тут готували каву на піску, варили куліш у казанах і навіть смажили шашлик. Її змайстрували влітку минулого року. А у понеділок вранці працівників парку чекав неприємний сюрприз.

- Піч руйнують не вперше. Щоправда, минулого разу я її відновив. А цього разу хтось свідомо зруйнував піч до такого стану, що відновити її не вдасться. Люди, які це робили, навіть металеві елементи повиламували і лишили поруч. Тобто руйнували цілеспрямовано, - каже керівник парку історичної реконструкції "Оствиця" Юрій Ойцюсь (на фото).

Після такого зникає бажання працювати для людей, зізнається майстер по дереву Олег Петренко. Це його руками на "Оствиці" зробленої чи не усі будівлі, сконструйовані та змайстровані прадавні човни.

- Дуже образливо, коли робиш усе це для людей, а вони руйнують. Позбавляють самі себе фактично. Але нічого страшного! Ми не сумуємо з цього приводу сильно, працюємо далі. Будемо відновлювати звісно все – нас такими дрібницями не зупинити, - додає Олег Петренко.

Хто зруйнував піч, працівники парку не здогадуються. Аби вандалів знайти і покарати, чоловік звернувся із заявою до поліції.

- Звернення правоохоронці зареєстрували, наразі проводять перевірку. За її результатами і прийматимуть відповідне процесуальне рішення, - коментує речниця Гу Нацполіції в Рівненській області Юлія Мозоль.

Фотограф Катерина Деркач каже: бачити руйнування неприємно. І вже міркує: як мотивувати відвідувачів берегти парк, створений руками істориків та пошуковців.

- Мені здається: можна було б соціальні ролики з дітьми у головній ролі знімати. Мовляв, вони хотіли б гратись тут, бігати, а змушені дивитись на вандалізм. Такий соціальний ролик пішов би на користь, можна було б достукатись до людей, які руйнують все довкола, - каже Катерина Деркач.

Нині парк відкритий для рівнян та гостей обласного центру цілодобово. Відтак, не раз вранці працівники парку бачать тут гармидер або понівечені елементи історичних будівель. Усе це спонукає до кардинальних рішень - закрити його з 22-ї години і до 6-ї ранку. Також на території "Оствиці" планують встановити відеоспостереження. Скільки коштуватимуть камери, де їх ставити і як це має працювати – спеціалісти скажуть найближчими днями. Нову піч на місці зруйнованої зліплять уже навесні.

Світлана ПРОКОПЧУК

Читайте також