У Ташкенті зачинили «валяльні» ресторації, у меню яких не було спиртного
Як інформує Радіо «Свобода», в узбецькій столиці Ташкенті припинили роботу кільканадцять закладів громадського харчування, які, згідно з ісламською традицією, не пропонували клієнтам алкоголю. Влада каже, ці ресторації можуть знову відкритися — якщо в їхньому меню з’являться напої «з градусом»… У такий спосіб влада Узбекистану, 90% якого становлять мусульмани, намагається запобігти «релігійній радикалізації» цієї центральноазійської держави.
Закриті узбецькою владою ресторани розташовані у різних районах Ташкента, але мають спільну рису — «халяль», тобто відповідність ісламській традиції. У цих закладах не продавали алкогольних напоїв (адже мусульманам заборонено їх вживати), зате в ресторанах передбачені спеціальні молитовні кімнати.
Ресторатор, який волів залишитися анонімним, розповів журналістам Радіо «Свобода» про деталі акції влади. Санепідемслужба перевірила кухню, податківці - касовий апарат і документацію. А представники ще однієї служби відвідали молитовну кімнату ресторану, запитали працівників про їхнє ставлення до релігії і навіть заглянули в їхні мобільні телефони… Після завершення перевірки ресторан закрили, причому конкретної причини так і не назвали.
Така сама доля спіткала ще кільканадцять «халяльних» закладів Ташкента.
Журналісти Радіо «Свобода» звернулися до узбецької влади по коментар, але жодної відповіді не отримали. А через кілька днів власник однієї із «репресованих» ресторацій розповів, що через кілька днів після закриття закладу йому зателефонували працівники «антитерористичних служб». І порадили одержати ліцензію на продаж алкогольних напоїв і відкрити у приміщенні закладу бар. «Продавайте алкоголь, і тоді працюватимете без проблем! — сказали посадовці ресторатору. — Буде краще, якщо не чинитимете нам опору. Ми як мусульмани вас розуміємо. Але це потрібно, тому що іноземні туристи хочуть пити алкоголь».
Населення розташованого в Центральній Азії Узбекистану становить близько 35 мільйонів осіб, 90% яких сповідують іслам (сунізм). Після приходу до влади 2016 року президент Узбекистану Шавкат Мірзійоєв повернув узбекам частину релігійної свободи, ліквідованої його попередником Ісламом Каримовим. Як наслідок, Узбекистан більше не входить до складеного Держдепартаментом США списку держав, що «спричиняють особливе занепокоєння» щодо свободи віросповідання.