Так близько Сонце ви ще не бачили. Опубліковано відео зонда Solar Orbiter (відео)
Європейське космічне агентство (ЄКА) опублікувало відео Сонця в 4K-дозволі, зняте космічним апаратом Solar Orbiter під час максимального зближення з нашою зіркою.
Зонд Solar Orbiter зняв відео Сонця під час проходження перигелію, найближчої до нашої зірки точки своєї орбіти. Космічний апарат вперше пройшов на відстані в 0,32 а. о. від Сонця 26 березня 2022 року. Дослідники відзначають, що в цей час апарат знаходився всередині орбіти Меркурія, а його тепловий екран нагрівався до 500°C
Зображення були зроблені екстремальним ультрафіолетовим тепловізором Solar Orbiter і показують Сонце на довжині хвилі 17 нм. Це довжина хвилі, що випромінюється газом при температурі близько мільйона градусів, що відповідає температурі корони Сонця.
В ЄКА відзначають, що Solar Orbiter вміє робити й широкоформатні знімки всього сонячного диска за допомогою телескопа Full Sun Imager і докладні зображення меншої області за допомогою телескопа з високою роздільною здатністю (HRIEUV). На початку відео показано Сонце в повному розмірі: видні яскраві петлі коронального газу. Потім камера наближається до області, на яку націлений телескоп HRIEUV, де можна побачити корональні петлі меншого масштабу.
На другому відео ЄКА показали, як у великій роздільній здатності виглядає Північний полюс нашої зірки. Більш світлі області зображення в основному створені замкнутими силовими лініями (петлями магнітного поля), які піднімаються вгору з надр Сонця. Темніші області – це області, де магнітне поле Сонця відкрите, і тому гази можуть випаровуватися в космос, створюючи Сонячний вітер.
Solar Orbiter – автоматичний космічний апарат для дослідження Сонця, розроблений ЄКА за участю НАСА. Він був запущений в лютому 2020 року. Апарат оснащений десятьма різними дослідницькими модулями. Частина з них призначені для дистанційного спостереження, інші — для вимірювань і спостережень навколо корабля. Як відзначають в ЄКА, така система дозволяє зіставити спостережувані на Сонці події з тими ефектами, які «доносить» до Solar Orbiter космічний вітер.
Починаючи з 2025 року, Solar Orbiter буде використовувати гравітаційне тяжіння Венери, щоб поступово збільшувати нахил своєї орбіти й вийти з площини Сонячної системи. Це дозволить інструментам космічного корабля спостерігати сонячні полюси зверху.