Світ змінюється: названо головну рушійну силу сучасної еволюції на Землі
За словами дослідників, сьогодні єдиним, хто впливає на еволюцію всього живого на планеті, є домінуючий вид на Землі.
Міжнародна група вчених із 26 країн на основі глобального дослідження дійшла висновку, що основною рушійною силою еволюції на Землі є людина. Ми так сильно змінюємо навколишній світ, що це відбивається на флорі та фауні, повідомляє ScienceAlert.
У рамках нового дослідження вчені з'ясували, як урбанізація вплинула на еволюцію живих істот у глобальному масштабі. Як одна з моделей для свого дослідження вони вибрали рослину, яка росте в Європі та Західній Азії, але її можна зустріти в містах по всьому світу. Це конюшина біла або Trifolium repens.
За словами Марка Джонсона з Університету Торонто, Канада, ще вчені ніколи не проводили вивчення еволюції живих істот такого масштабу. Нове дослідження показало, що тепер конюшина біла більше схожа за своїми особливостями на своїх родичів у різних містах світу, ніж на конюшину, яка росте в природі незалежно від клімату.
Вчені називають це прикладом паралельної адаптивної еволюції. Це відбувається, коли різні види розвиваються однаково в різних місцях під впливом тих самих факторів. Зміна навколишнього середовища людиною більш впливає на еволюцію живих видів, ніж природна еволюція, кажуть вчені.
"Поки ми точно не встановили, що урбанізація, незважаючи на загальні риси в усьому світі, рухає еволюцію в тому самому напрямку. Щоб була повністю паралельна еволюція, потрібно щоб усі міста мали одні й ті характеристики, які впливають на адаптацію організму до нових умовам. Але урбанізація впливає на них дуже схожим чином у різних куточках світу", - говорить Джеймс Сантанджело з Університету Торонто.
За словами вчених, людина вже втрутилася у природний розвиток морських мешканців. Наприклад, шляхом вибіркового видалення великої риби за допомогою рибальства залишилися риби, які створюють нові покоління дрібніших риб. Багато хто з них тепер на 20% менший за розміром, і їх життєвий цикл став на 25% коротшим.
Також вплив людини помітний і у зміні фізичних особливостей птахів.
"Наприклад, у ластівок, які живуть у містах, крила стали довшими, щоб забезпечити кращу маневреність та уникнути зіткнення, наприклад, з автомобілями", - каже канадський зоолог Сара Отто.
За словами Роба Несса з Університету Торонто, нове дослідження показує, що швидкість еволюційних змін вища в урбанізованих ландшафтах порівняно з природними.
"Людина є рушійною силою еволюції в містах. Це важливе відкриття, адже кількість міст та урбанізованих територій зросте втричі до 2030 року порівняно з 2000 роком", - говорить Несс.