Супутник Сатурна “тріснув” через замерзання: всередині нього “википає” океан
Американські вчені з’ясували, що гейзери на крижаному супутнику Сатурна з’явилися через розширення льоду. Результати дослідження опубліковані в Geophysical Research Letters.
Американські вчені з’ясували, що гейзери на крижаному супутнику Сатурна з’явилися через розширення льоду. Результати дослідження опубліковані в Geophysical Research Letters.
Зліва Мімас, праворуч інший супутник Сатурна, Енцелад. У другого раніше вже був підтверджений підлідний океан, відокремлений від поверхні всього парою кілометрів водного льоду / ©Wikimedia Comm
У 2006 році космічний апарат “Кассіні” зафіксував гейзери, що вириваються з тріщин супутника Сатурна Енцелада. Обсяг води становив до 200 кг в секунду. В ході нового дослідження вчені з’ясували, що лід, який розширюється під час тисячолітніх циклів охолодження може розколоти крижану оболонку місяця і випустити його внутрішній океан. Через це на поверхні Енцелада і з’явилися гейзери.
Діаметр Енцелада становить близько 504 км, він покритий льодом товщиною 20-30 км, а температура поверхні становить близько -201 °C. Дані місії НАСА “Кассіні-Гюйгенс” надали докази існування рідкого океану під крижаною оболонкою супутника. Вода звідти несеться в космос внаслідок безперервного “кріовулканізму”. Як такий маленький холодний світ може підтримувати таку бурхливу геологічну активність, залишається загадкою для вчених.
Вчені використовували фізичну модель, щоб з’ясувати, як на Енцеладі з’явилися настільки глибокі тріщини, що вони досягли океану і викликають виверження. Модель враховує цикли потепління і похолодання, які тривають в масштабі сотень мільйонів років і пов’язані зі змінами орбіти Місяця навколо Сатурна. Протягом кожного циклу крижана оболонка стає тоншою або товстішою. За словами вчених, потовщення відбувається завдяки замерзання основи крижаної оболонки, яка росте вниз, як лід на озері.
Саме тиск, що чиниться цим розширювальним льодом на океан внизу, і пояснює гейзери Енцелада. Його досить, щоб на поверхні Місяця утворилися тріщини у вигляді смуг, через які проривається вода.