Сергія Параджанова реабілітували до 100-річчя від дня народження кінорежисера
Національна комісія з реабілітації реабілітувала Сергія Параджанова. Про це повідомив голова Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович у 100-річчя від дня народження кінорежисера.
- Маємо справді історичну новину - Сергія Параджанова реабілітовано! Пів століття минуло з часу судилища над ним, але тепер і в юридичному плані справедливість торжествує. Приємно писати про це у столітній ювілей з дня народження ключового автора українського поетичного кіно, - написав Дробович у своєму фейсбуці.
Національна комісія з реабілітації за поданням Українського інституту національної пам'яті реабілітувала кінорежисера на засіданні 29 грудня.
Антон Дробович розповів, що на підтримку розгляду справи виступали Офіс президента та правозахисники, зокрема Українська Гельсінська спілка з прав людини. Державний архів Київської області у короткі строки надав на розгляд сканкопії архівно-кримінальної справи.
Дробович зазначив, що Сергій Параджанов був вірменином, народженим у Тбілісі, який сидів у російській в'язниці за український націоналізм.
Сергій Параджанов народився 9 січня 1924 року. У 1964 році міжнародне визнання Параджанову приніс фільм «Тіні забутих предків» за мотивами твору Михайла Коцюбинського. У 1968 році Параджановим була знята поетична кінопритча «Колір граната» про вірменського поета Саят-Нова. 1973 року радянська влада звинуватила Сергія Параджанова в «українському націоналізмі та гомосексуалізмі» та засудила на п'ять років таборів суворого режиму.
У вересні 2021 року у Києві помер єдиний син Сергія Параджанова - Сурен Параджанов. Дружина режисера Світлана Щербатюк-Параджанова померла влітку 2020 року на 82-му році життя.