Перші жертви зими на Рівненщині

Перші жертви зими на Рівненщині

У Корці у власній оселі ледве не замерзла 49-річна жінка. У вкрай тяжкому стані, у комі її застали медики "швидкої", які приїхали на виклик. Постраждалій дивом зберегли життя у реанімації. Втім, чи вдасться зберегти обморожені ноги від ампутації - поки невідомо. Жінка, кажуть лікарі, була нетверезою. І саме алкоголь призвів до трагедії з іншим постраждалим – 40-річним чоловіком, який замерз на смерть за кілька метрів від власної оселі. Відтак, зазначають і медики, і рятувальники - із настанням морозів потрібно обережно ставитись до вживання спиртного.

Першу добу Світлана провела в реанімації. Жінка у власному домі, який не опалюється, ледве не померла через переохолодження. Її врятував співмешканець, який викликав медиків.

- Будинок у жахливому антисанітарному стані. Пацієнтка лежала у ліжку. Була мокрою, брудною, непритомна. На звукові та больові подразники не реагувала, - розповідає заступник керівника Рівненської обласної екстреної медичної допомоги Олег Ушкевич.

Обігрівати замерзлу жінку медики почали ще у "швидкій". У затьмареній свідомості вона і досі. Ускладнює стан пацієнтки алкогольне отруєння, кажуть лікарі.

- Пацієнтка отримала відмороження ніг. Зараз проводиться відновна терапія. Чи вдасться врятувати пальці й стопи - поки невідомо. Адже це залежить від стану усього організму, також від стану судин, - коментує завідувач травматологічного відділення Корецької міської лікарні Сергій Іванюк.

І це Світлані ще пощастило. Трагічно закінчилось застілля для 40-річного чоловіка із села Грозів Рівненського району. Він замерз за кілька метрів від власної оселі.

- Було встановлено, що чоловік проживав сам, зловживав алкогольними напоями. А напередодні увечері він з іншим сусідом, так би мовити, вечеряв. Відповідно до лікарського свідоцтва, смерть чоловіка настала внаслідок загального переохолодження, - розповіла речниця ГУ Нацполіції в Рівненській області Марія Юстицька.

Алкоголь викликає спазм судин, відтак тепловтрата організму збільшується, кажуть медики. Втім, ейфорія від спожитого спиртного не дає можливості людині тверезо оцінювати ситуацію. До того ж, зазначають медики, для переохолодження організму морозу чекати не варто.

- Необов’язково має бути температура нижче нуля. Температура може бути і плюсова, але, до прикладу, вітер і вологість збільшують тепловіддачу, - говорить керівник Рівненської обласної екстреної медичної допомоги Олег Ушкевич.

Лікарі кажуть: переохолодження організму небезпечне раптовою зупинкою кровотоку. При легкій гіпотермії людина буде у свідомості, достатньо активною і відчувати м’язове тремтіння. Саме завдяки скороченню м’язів організм намагається себе врятувати – так піднімається температура тіла. Тим часом як одягатись взимку, радять рятувальники.

- Краще вдягнути кілька тонких речей, чим одну теплу кофту, - каже рятувальник Роман Бондарук. – Також, йдучи на вулицю у холодну пору року, ми радимо брати з собою термос з гарячим чаєм і взагалі багато пити. Якщо людина перебуває на вулиці, то кожну годину вона повинна заходити в тепле приміщення і перебувати там, поки не зігріється.

При легкому обмороженні можна обережно потерти руки чи ноги. При важчому ступені лікарі цього робити не радять. Так можна ще більше травмувати і навіть інфікувати шкіру. Також слід перевдягнутися і загорнутися у теплу ковдру. У жодному разі не можна зігрівати тіло гарячою водою чи торкатися гарячих батаррадіаторів. Пити якомога більше напоїв, окрім, звісно, алкоголю. Також лікарі радять прийняти знеболювальні та звернутись за кваліфікованою допомогою.

Світлана ПРОКОПЧУК

Читайте також