Найпопулярніші професії під час війни
Робота під час війни для багатьох українців – це не тільки можливість чимось зайнятися, щоб відволіктися від новин і того, що відбувається навколо. У таких умовах трудова зайнятість допомагає вижити самому і допомогти тим, хто цього потребує. У тих регіонах України, де ситуація найменш небезпечна, люди продовжують піднімати економіку країни. Не залишаються осторонь і переселенці.
Ринок праці за останні півтора місяці, поза сумнівом, дуже змінився. Багато працівників залишили країну або пішли воювати, тому вакансії є й у достатній кількості. Тим не менш, багатьом людям може бути проблематично знайти роботу на новому місці, оскільки є підвищений попит на певні вакансії, а деякі, навпаки, зараз не користуються популярністю. Війна вплинула на оплату праці. Багато роботодавців для того, щоб зберегти роботу співробітникам, були змушені скоротити зарплату. Тяжко зараз як малому, так і середньому та великому бізнесу.
Кому платять найбільше
Зріс попит на водіїв категорії В, яким уряд дозволив керувати вантажними автомобілями. У списку затребуваних вакансій також вантажники, охоронці, кур'єри, няньки, швачки.
Минулого місяця найвищу зарплатню пропонували мулярам – 35 тисяч гривень. Зріс дохід у кур'єрів.
На другому місці за розміром заробітної плати – пакувальники та фасувальники. Їм зараз пропонують у середньому по 32,5 тис. гривень на місяць. На таку саму оплату можуть розраховувати і фасадники. Дальнобійники у березні заробляли по 31,8 тис. гривень. Зарплата штукатурів наразі становить близько 30 тис. гривень.
Загалом серед галузей, які менш за інших постраждали внаслідок військової кризи, можна виділити такі:
- ІТ-сфера;
- виробництво та сільське господарство;
- сфера продажу;
- транспорт та логістика.
Яким професіям зараз найважче
Зі зрозумілих причин деякі професії під час війни відійшли на другий план. Люди готові платити лише за найнеобхідніше, відмовляючись від розваг, салонів краси, обідів у кафе. Саме тому представникам туристичного та ресторанного бізнесу, продавцям, майстрам б'юті-сфери зараз доводиться нелегко.
Що чекати на ринку праці після війни
Після війни наша країна перетвориться на величезний будмайданчик. Окупанти зруйнували цілі міста, тому насамперед відновлюватимуть пошкоджені будівлі та будуватимуть на місці знищених нові будинки. Тому будівельникам роботи буде більш ніж достатньо. Йдеться і про інженерів-будівельників, і про робочі будівельні спеціальності.
Ще одна сфера, яку активно розвиватиме Україна після закінчення війни, - енергетика. Якщо європейські країни відмовляться від російських енергоносіїв, нашій країні необхідно буде впроваджувати власні проекти. Наприклад, налагодити газовидобуток та виробництво енергії з відновлюваних джерел.
Очікується, що потреба у фахівцях у сфері IT-технологій не знизиться, а навіть навпаки. Інформаційні технології надалі все активніше застосовуватимуться у всіх галузях.
Співробітники сфери логістики також будуть дуже потрібні. Це означає, що і водії, і портові робітники, і дорожні будівельники і стратеги не залишаться без роботи.
Крім того, як і раніше, актуальними будуть і професії аграрної сфери. Аграрна продукція користуватиметься величезним попитом на зовнішніх ринках, особливо на тлі того, що багато країн відмовляться від її закупівлі з Росії та Білорусі.
За словами економістів, про те, які зарплати чекають на українців після війни, говорити поки що рано. Якщо вона закінчиться найближчими місяцями, то Україна зможе швидко відновитися, і вже наступного року на нашу країну може чекати найбільше економічне зростання в її історії.
Є ще один сценарій, більш песимістичний. Якщо війна затягнеться, на швидке економічне зростання не варто сподіватися. Відповідно, зарплати будуть нижчими, ніж хотілося б.