Чому важливо обстежувати нирки, навіть коли нічого не турбує

Чому важливо обстежувати нирки, навіть коли нічого не турбує

90% хворих не знають, що мають хронічне захворювання нирок. Чим воно небезпечне та як його уникнути?

Хронічна хвороба нирок може виникати як ускладнення інших патологій, які пов’язують зі способом життя. Її симптоми неспецифічні, тому пацієнти їх часто ігнорують. Один з основних проявів — утома, пише польське видання Wprost Zdrowie з посиланням на міністерство здоров’я.

І хоча ми не бачимо своїх нирок й не відчуваємо їх щодня, важливо регулярно перевіряти, як вони функціонують. За підрахунками медиків, хворі нирки має кожна шоста людина, проте майже 90% хворих не здогадуються про це. Фахівці пояснюють це відсутністю симптомів на ранніх стадіях хвороби.

Втома як сигнал, що нирки погано працюють

Хронічна хвороба нирок розвивається внаслідок прогресуючого порушення функції цього органа. Спочатку проявів може й не бути або вони будуть недостатньо специфічними, через що пацієнт не пов’яже їх з цим захворюванням. Однією з ознак хронічної ниркової недостатності є слабкість та втома. Це часто супроводжується проблемами з концентрацією уваги або відсутністю апетиту. Ці сигнали, які надсилає організм, можна сплутати з перевтомою або, наприклад, хронічним стресом. А от з із хворобами нирок люди пов’язують їх рідко.

Іншими симптомами хронічної ниркової недостатності є: зниження опірності інфекціям; зміна кількості сечі; знижена температура тіла; порушення водного балансу організму.

Чому важливо обстежувати нирки, навіть коли нічого не турбує

«Нирки стоять на варті здоров’я всього організму. Вони весь час у роботі, але хворіють мовчки. Тому хоча б раз на рік необхідно здавати рутинні аналізи сечі й крові (креатинін, сечовину, калій і гемоглобін), а також проходити ультразвукове дослідження черевної порожнини», — нагадують у польському МЗ.

Особливо про це не слід забувати людям із групи ризику: пацієнтам з цукровим діабетом; гіпертонікам; людям, в яких захворювання нирок мали найближчі родичі; людям, старшим за 60 років.

Як запобігти хворобі нирок

Докладайте зусиль, щоб не захворіти на діабет, артеріальну гіпертензію чи ожиріння. Приймайте лише ті ліки, які вам призначив лікар. Дотримуйтеся інструкцій.

Їжте здорову їжу. Надавайте перевагу свіжим фруктам, овочам, цілозерновому хлібу та нежирним або знежиреним молочним продуктам. Відмовтеся від смаженого. Кращою альтернативою будуть тушковані або запечені страви, але готуйте їх без використання тваринного жиру.

Обмежте споживання цукру та солі, яку можна замінити, наприклад, зеленню.

Подбайте про достатню фізичну активність. 30 хвилин на день — абсолютний мінімум. Не забувайте випивати по 1,5-2 л води щодня.

Стежте за кількістю сну. Сон повинен тривати не менш ніж 8 годин.

Регулярно здавайте аналізи.

Читайте також