Житло в кредит: після десяти років відсоток сплати зростає

Житло в кредит: після десяти років відсоток сплати зростає

Понад 740 родин з Рівненщини скористалися програмою доступного іпотечного кредитування "єОселя", що працює з жовтня 2022 року. Загальна сума виданих кредитів перевищила один мільярд гривень, пише Суспільне.

- Найбільше з пільгових категорій послугами кредиту скористалися військовики та медики. На третьому місці громадяни, які не мали у власності житла або площа в їхніх оселях була меншою, ніж визначено нормативно, — зазначив заступник начальника управління департаменту економічного розвитку і торгівлі РОДА Ігор Перепелиця.

Хто може отримати кредит на житло

За словами Ігоря Перепелиці, загальний термін кредитування становить 20 років, але з урахуванням того, що особі за той період не має виповнитися 70 років. Наприклад, якщо людині 55 років, то вона може отримати кредит на 15 років.

- Пільгові категорії громадян перші п’ять років сплачують лише 3% річних за кредитом. Потім, з 11 року, ставка зростає до 6%. Серед них військовослужбовці, медики, педагоги, науковці, науково-педагогічні працівники. Для ВПО та тих, хто не має певної площі житла, перші 10 років діє ставка 7%, а потім, з 11-го року, — 10% річних, — пояснив Ігор Перепелиця.

З його слів, для людей віком до 25 років початковий внесок становить мінімум 10% від вартості житла, а для тих, кому від 26 років — мінімум 20%.

Ігор Перепелиця зазначив, що, окрім квартир, можна купувати будинки, котеджі та інші об'єкти нерухомості.

- Площа квартири має становити не більше 52,5 кв. м на одну особу та 21 кв. м на кожного наступного члена сім'ї. Для житлових будинків — 62,5 кв. м на одну особу та 21 кв. м на кожного наступного члена сім'ї. Приватний будинок чи квартира, що будується, має бути не старше за три роки. Для ВПО є можливість отримати житло не старше за 10 років. Предметом іпотеки не може бути житло, яке належить до пам'яток архітектури, — зауважив посадовець.

Кредит видають із залученням третіх осіб, які є гарантами того, що його буде видано.

- Наприклад, якщо кредит бере військовик, то його дружина також підписує документ, підтверджуючи, що вона розділяє відповідальність за повернення кредиту. У такому випадку, якщо виникнуть проблеми, саме дружина повинна буде його виплачувати, — зауважив він.

Куди звернутися, щоб отримати кредит

Зі слів Ігоря Перепелиці, через застосунок "Дія" з власного кабінету люди можуть подати заяву на отримання кредиту.

- Спочатку потрібно сформувати попередню вартість житла та отримати згоду другого члена сім’ї. Після цього впродовж доби банки дадуть відповідь з умовами кредитування. Тоді можна обрати банк і проконсультуватися, — зазначив посадовець.

Кредити надають Ощадбанк, ПриватБанк, Укргазбанк, ГлобусБанк і Укрексімбанк.

Програма для молод

і Ігор Перепелиця зауважив, що в області діють програми для молоді, які реалізуються державною установою "Держмолодьжитло". Кредит на житло можуть отримати люди віком від 18 до 35 років.

- Скористатися програмою можуть пільгові категорії громадян, а саме: військовослужбовці, медики, педагоги, науковці та науково-педагогічні працівники. Другий блок — це ветерани війни та члени їхніх сімей, а також та ВПО.

Читайте також