Як інклюзивна освіта допомагає соціалізуватись дітям з інвалідністю

Як інклюзивна освіта допомагає соціалізуватись дітям з інвалідністю

У світі 5 травня відзначають Міжнародний день боротьби за права осіб з інвалідністю. Для України питання захисту прав людей з інвалідністю сьогодні набуває ще більшого значення – через збройний конфлікт на Донбасі постійно зростає кількість людей із фізичними та психологічними травмами. Одним з важливих питань також залишається і можливість дітям з інвалідністю отримати повноцінну освіту.

В яких умовах навчаються такі діти та чи справляються інклюзивні класи у школах з повною їхньою соціалізацією – з’ясовувало Суспільне.

Семирічній Аріні Оверчук ще при народженні поставили діагнози – олігофренія (стан затриманого або неповного розвитку психіки), енурез (нетримання сечі) та гіперактивність. Мама народила її передчасно – на восьмому місяці вагітності. Зараз Аріна навчається у першому класі загальноосвітньої школи № 281.

Ірина Оверчук з донькою ІриноюФото: Суспільне

Ірина Оверчук з донькою Іриною

Усього в цій школі навчається 1252 учнів в 50-ти класах, 10 з цих класів – з інклюзивною формою навчання. Також у школі є 9 спеціалізованих класів для дітей зі зниженим зором. 56 учнів мають документ, що посвідчує статус "дитина з інвалідністю".

Як інклюзивна освіта допомагає соціалізуватись дітям з інвалідністюВлада Прізова / Суспільне

Аріна Оверчук вже навчилася писати і читати. Мама Ірина Оверчук розповідає, що їй пропонували віддати дівчинку в спеціалізовану школу, але жінка вирішила віддати у звичайну, щоб Аріна була в рівних умовах з іншими дітьми.

“Я хотіла, щоб в дитини була в першу чергу соціалізація, – каже Ірина. – Коли дитина знаходиться у класі зі здоровими дітьми, це дві великі різниці".

Останні пів року Аріна Оверчук навчається за модифікованою програмою, це легша навчальна програма. Також дівчинка додатково займається з психологом і логопедом.

"Зараз пішли десятки, їй важко, вона не встигає, тому ми її перевели на модифіковану програму, процес покращився, і дитина стала більше розуміти що від неї хочуть", – розповідає мама Аріни.

Як інклюзивна освіта допомагає соціалізуватись дітям з інвалідністюВлада Прізова / Суспільне

Через свій діагноз енурез Аріна Оверчук ходить на навчання у памперсах, тому матері доводиться приходити до школи кілька разів: "Я у школі знаходжусь пів дня, я приходжу через кожні два три уроки, забираю дитину, міняю памперс і відправляю на навчання”. Памперси Ірина отримує від держави безкоштовно, кожного місяця по 120 штук. Минулого року, каже жінка, за весь рік отримали лише 4 рази, тому що не було фінансування.

Діти в інклюзивних класах навчаються за звичайною програмою, якщо дитина не встигає, її можуть перевести на легшу програму. Також в класах є асистенти вчителів, які допомагають доглядати за дітьми, розповіла вчителька 281-ї школи Світлана Гузар.

“Є діти, які навчаються за модифікованою програмою, вони сидять в класі на своїй паралелі зі своїми однокласниками, але, наприклад у нас є хлопчик який рахує в межах 10, він в 4 класі, для нього прописана програма, яка для нього доступна", – каже Гузар.

Як інклюзивна освіта допомагає соціалізуватись дітям з інвалідністюВлада Прізова / Суспільне

Раз на тиждень учні займаються в сенсорній кімнаті, для укріплення м’язів, відвідують заняття логопеда та психолога, розповіла логопед школи №281 Ольга Шарабуряк.

"У нас дуже великий відсоток дітей з тяжкими порушеннями мовлення, тому ми навчаємо правильно дихати, – каже Шарабуряк. – Ми навчаємо уникнути дисграфії. Коли вони плутають букви, каша у голові і на папері".

У приватному ліцеї "Живе слово" серед 114-ти дітей навчається четверо із особливими освітніми потребами, зокрема із діагнозами синдром Дауна та розладами спектру аутизму. Супровід для дітей у ліцеї оплачують батьки, що є додатковою проблемою для них, розповіла вчителька англійської мови ліцею Яна Резнікова. “Це певні виклики для нашої школи, як приватної школи, тому що, на жаль, держава хоч і робить впевнені кроки до впровадження інклюзивної освіти загалом в Україні, але поза увагою залишились приватні школи”. Яна зазначає, що зараз батьки тягар додаткової оплати роботи команди супроводу беруть на себе, але сподівається, що це питання вирішиться і на державному рівні.

Як інклюзивна освіта допомагає соціалізуватись дітям з інвалідністюВлада Прізова / Суспільне

Міністерство соціальної політики затвердило соціальну послугу "Тимчасовий відпочинок" для батьків, які виховують дітей з інвалідністю. Згідно з програмою, батьки можуть брати відпустку на місяць. У цей час діти безкоштовно можуть перебувати у тренінгових центрах в селі Дорожне, Вінницького району. Там вони проживають по двоє в кімнаті, забезпечені 5-разовим харчуванням. З ними цілодобово знаходяться медсестри, а вночі обов’язково доглядальники.

Наразі програма працює тільки у Вінниці, розповіла голова громадської організації Асоціація захисту прав та допомоги людям з інвалідністю Світлана Демко.

"Є дуже багато батьків, які працюють 24/ 7 і роками не сплять. 113 родин, які отримали такий відпочинок за кошти обласного бюджету, змогли розв'язувати свої питання – хто ремонт зробити, хто просто виспався за багато років чи сходив на планове оперування або реабілітацію", – каже Демко.

На її думку, програми з підтримки для людей з інвалідністю важливо впроваджувати, щоб діти та дорослі люди не потрапляли в інтернати: "Програми що стосуються людей з інвалідністю, які будуть впроваджуватись в територіальних громадах, направлені на те, щоб підтримати родину, щоб діти не потрапляли в інтернат – для держави це дорого, а для дітей немає розвитку”.

Джерело: Суспільне

Читайте також