"Я приїхав сюди воювати, бо хочу тебе захистити"

Боєць Інтернаціонального легіону Спартак Лекіашвілі — корінний грузин. Він приїхав в Україну, аби побратись зі своєю нареченою, але через повномасштабну війну вирішив вступити до лав ЗСУ.

11-го травня 2023 року Спартак отримав важке поранення під час артилерійського обстрілу, внаслідок якого втратив зір та рухливість. Зараз чоловік проходить реабілітацію у Рівненському обласному госпіталі ветеранів війни. Історію бійця розповідає Суспільне.

Вікторія Cлавенко, наречена, шукає офтальмологів, які б допомогли військовому знову бачити. Однак через відсутність посвідки на постійне проживання в Україні, лікувати Спартака за програмами для військових не можуть.

Вікторія та Спартак познайомились у Польщі два роки тому, обоє там працювали. Дівчина розповіла, що поїхала за кордон із рідного села на Одещині через війну.

- Я вирішила повернутись додому, бо вдома — є вдома. І він потім, наступного дня, коли я вже була в Україні, телефонує мені і каже: "Я вже в Україні. Надішли мені адресу, куди потрібно приїхати". Він приїхав і почав мені говорити: "Я приїхав сюди воювати, бо хочу тебе захистити. Якщо я сидітиму вдома, сюди прийде російська армія і я тоді тобі чим зможу допомогти? Немає ні зброї, нічого". І він вирішив йти захищати мене і нашу Україну, - каже дівчина.

Після поранення Спартак був у комі. Спочатку боєць лікувався у Харкові, потім — в Ужгороді, а кілька тижнів тому Вікторія привезла його на реабілітацію у Рівненський обласний госпіталь ветеранів війни:

- Те, що було у нього раніше і те, що зараз — це небо і земля. Бо там лікарі взагалі не давали шансів, що він узагалі житиме. Вони не давали жодних надій, але він упорався, вижив. Тут дуже хороша реабілітація. Спартак почав підіймати голову, руки. Звичайно, коли я його прошу підняти руки, він каже: "Даси мені печиво і я підійму тобі руки". Підіймати ноги йому ще дуже важко, але він також уже їх підіймає, - говорить Вікторія.

Апетит у Спартака також покращився.

- Солодке він дуже любить. От перші місяці, як він вийшов з коми, він дуже мало їв. Там навіть було важко його вмовити. А зараз, слава Богу, він їсть і їсть, може це робити цілодобово.

Зараз Спартак Лекіашвілі не бачить. Офтальмологи, які оглядали бійця, давали різні прогнози: одні казали, що зір уже не повернути, інші — що є надія на відновлення.

- Можливо, можна щось зробити із його зором і він хоч трохи буде бачити. Все ж таки надію ми не втрачаємо, особливо він має надію, що буде бачити, - говорить дівчина.

Повноцінне лікування та реабілітацію, зокрема, з відновлення зору, військовослужбовець не може отримати через відсутність посвідки на постійне проживання в Україні.

- Проблема з громадянством і проблемно перебувати у лікарнях, бо він іноземець. Я зверталась у міграційну службу, там сказали, що потрібен його контракт, потрібні усі документи, і потрібне рішення ВЛК, щоб він був списаний, або ще щось. Там уже лікарі вирішуватимуть між собою і міграційна служба вирішуватиме далі, що робити, аби він зміг отримати таку посвідку.

У міграційній службі області Суспільному повідомили, що "робитимуть усе можливе для документування громадянина Грузії". Поки ж військовик не може пройти реабілітацію за благодійними програмами для бійців Збройних сил України за кордоном

- За кордоном у нас мала бути реабілітація, але в останній день вони відмовились, бо він іноземець. Ми мали їхати у Норвегію на реабілітацію і нам там відмовили, бо він не українець і він не причетний до України, - каже Вікторія.

Лікарка Спартака Ірина Каспришен розповіла, що оскільки він не громадянин України, то його немає у системі Національної служби здоров'я України:

- Ми його лікуємо фактично як волонтери. Без посвідки на проживання його не можна зареєструвати у системі. Лікуємо, бо він захищав нашу державу.

Зараз Вікторія шукає фахівців та лікувальні програми, які допомогли б Спартакові повернути

- Це єдина мрія. І він хоче, і я хочу, щоб він хоч трохи бачив. У нього в майбутньому ще купа всього попереду. Діти, сім'я, якісь подорожі. Я б дуже хотіла, щоб він це все бачив.

Читайте також