В Україні хочуть заборонити продаж ліків дітям до 14 років

В Україні хочуть заборонити продаж ліків дітям до 14 років

У зв'язку із зростанням кількості спроб дитячих самогубств парламентський комітет із питань здоров'я нації ініціює два законопроєкти, які мають заборонити продаж ліків дітям до 14 років.

Про це розповідає Громадське, посилаючись на голову комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я та депутат від «Слуги народу» Михайло Радуцький.

Посадовець зазначив, що перший законопроєкт стосується безпосередньої заборони продажу ліків дітям до 14 років. У разі виникнення сумніву щодо віку покупця продавати ліки буде дозволено лише у разі пред'явлення документа, що підтверджує вік.

Другий законопроєкт передбачає запровадження жорсткої адміністративної відповідальності за порушення цієї заборони. За продаж ліків дітям до 14 років загрожуватиме штраф від 102 до 425 гривень, а за повторне порушення — від 425 до 1190 гривень.

Радуцький наголосив, що за два останні роки в Україні зафіксували 60 спроб дитячих самогубств. Натомість лише з початку 2021 року таких випадків було 25. На думку депутата, нещодавні випадки з отруєнням дітей ліками — це дуже серйозна загроза, яка потребує негайного реагування держави.

Радуцький наголосив, що один з чинників, що підштовхує дітей до спроб самогубства — це деструктивний контент із деяких соцмереж та онлайн-ігор. Щоб запобігти цьому, депутат пропонує вести роз'яснювальну роботу з дітьми, батьками, застосовувати соціальну рекламу та роботу соціальних працівників. 

«Можливо, варто ввести санкції проти інформаційних платформ, які не хочуть або не можуть захищати користувачів від деструктивного контенту», — припускає Радуцький. Однак додає, що необхідно також заборонити продаж ліків дітям. 

«За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, випадки самогубства з використанням лікарських засобів посідають друге місце за поширеністю, і близько 60% з них було вчинено саме неповнолітніми. Тобто це найбільш доступний спосіб заподіяти собі шкоду», — пояснює депутат.

 

Що цьому передувало?

16 лютого місті Боярка, що на Київщині, через отруєння спазмолітиками померла семикласниця. Загибла школярка разом із подругою випила 40 таблеток препарату. Друга дитина потрапила до лікарні, однак її життю нічого не загрожує.

Уповноважений президента України з прав дитини Микола Кулеба припустив, що смерть школярки в Боярці може бути пов'язана з небезпечними «іграми» в інтернеті. Цей варіант також розглядають правоохоронці.

17 лютого схожий інцидент стався в Умані, що на Черкащині, дві восьмикласниці наковталися спазмолітичних пігулок, проте вжили вчетверо меншу дозу (по 10 таблеток). На щастя, дівчата вижили, їх госпіталізували до місцевого центру екстреної медичної допомоги.

Наступного дня у Києві госпіталізували 15-річного хлопця. Він теж наковтався таблеток та потрапив до лікарні. Його життю нічого не загрожує.

Що робити батькам?

Дитячий омбудсмен Кулеба порадив українцям поговорити з дітьми про небезпеку онлайн і нагадати їм основні правила користування соцмережами. Зокрема:

не спілкуватися з незнайомцями;

не повторювати дії, які пропонуються в мережі.

«Поясніть, що "розваги" онлайн мають небезпечні, а часом невідворотні наслідки в реальному житті!»,  заявив омбудсмен

 

Читайте також