На пляжі і в льодяній воді: як святкують Різдво в різних куточках планети

На пляжі і в льодяній воді: як святкують Різдво в різних куточках планети

Різдво об’єднує не лише великі родини, а й половину світу. Проте в різних куточках планети є свої унікальні традиції, які інколи дуже дивують. Як готуються до свята жителі інших країн?

Норвегія

У цій державі вірять, що напередодні Різдва усі злі духи, відьми та чаклуни спускаються з гір та розходяться різними містами. І найкращий спосіб захистити свою оселю – викинути мітлу або сховати її якомога краще.

Естонія

На Різдво естонці йдуть у баню, щоб змити з себе усі негаразди старого року та підготуватися до нового. Водночас вони яскраво прикрашають оселі та роблять вінки з ялинки, які оформлюють у язичницькому стилі для захисту своєї родини від злих духів.

Італія

Дивні прикмети – одна з головних візиток цієї країни. Мало того що подарунки дітям приносить не Санта Клаус, а казковий персонаж – бабуся Бефана. Так ще й показником удачі вважається зустріти поліцейського у червоних шкарпетках. На них практично полюють під час свят.

Велика Британія

Кілька років тому на Різдво ціла компанія Санта Клаусів нирнула у льодяну воду одного з лондонських озер. І ця ідея так сподобалася англійцям, що тепер вони займаються моржуванням у святковий вечір. До того ж необов’язково шукати водойму, можна просто облитися на своєму подвір’ї.

Мексика

Те, що мексиканці готують найсмачніші у світі гострі страви – це вже нікого не дивує. А як вам те, що головним делікатесом на різдвяному столі місцеві жителі вважають редис? Якраз напередодні – 23 грудня – тут проходить великий фестиваль, присвячений цій рослині.

Австралія

Різдво, як і більшість свят, місцеві відзначають на пляжі. Погода у цей час досить сонячна, а на сніг навіть розраховувати не доводиться. Тож австралійці одягають яскраві костюми і йдуть на вечірки.

Японія

Різдво у цій країні святкують у сімейному колі. Але перед тим, як починати вечеряти, господар будинку спалює солому. Це відганяє все погане і приносить удачу. Подарунки дітям роздає бог Хотейошо.

Грузія

У Грузії є давня традиція, згідно з якою на Різдво віруючі організовують ходу або "хресний похід" під назвою Аліло. Очолюють різдвяний парад одягнені в біле віруючі, "несуть у світ благу звістку" і співаючі різдвяні гімни.

Сербія і Чорногорія

Різдво в Сербії і Чорногорії називається "Божич", а Святвечір - "Баднідан". Це найважливіше сімейне свято в країні. У Сербії в провінції ще існує така різдвяна традиція. У ранній ранок Баднідана батько зі старшим сином йдуть у ліс за поліном молодого дуба, в народі має назву "Бадняка". Поліно глава сім'ї повинен власноручно принести в будинок і покласти на сімейне вогнище. Поліно горить в каміні три святкові дні, забезпечуючи тим самим захист родини й оселі, процвітання і достаток на цілий рік. У містах, де каміни і печі є далеко не у всіх, повсюдно перед Різдвом продаються букети з дубових гілок, переплетених і перев'язаних соломою, які виконують ту ж функцію, що і різдвяне поліно.

Бразилія

У Бразилії свято Різдва позбавлене звичних нам атрибутів: морозу, снігу та діточок на санках. У цю пору року в Бразилії 35-градусна спека. Ялинку, як правило, прикрашають грудками вати і штучним снігом. Бразильці дуже побожна нація і святкування Різдва починається з Різдвяної меси або "Меси Півня", бо саме півень своїм "кукуріку!" оголошує прихід Різдвяного ранку.

Бразильці люблять відзначати Різдво не у вузькому сімейному колі, а масово прямо на вулицях. У порядку речей - вуличні гуляння, запальні танці та пісні. А ось Святвечір, який відзначається 24 грудня, є родинним святом, коли під одним батьківським дахом збирається вся численна бразильська сім'я. Бразильського сивобородого Діда Мороза звуть Пай Натал, і одягається він в червоний жупан і традиційний ковпак. І приїжджає на свято до Бразилії з далекої північної Гренландії.

Німеччина

На Різдво в Німеччині у віконці кожного будинку горить різдвяна свічка. На свято свічки запалювалися ще з часів Середньовіччя в будиночках небагатих жителів, які могли дозволити собі таку розкіш тільки в особливі дні. Яскравий вогник проганяв похмурі тіні і дарував світло і тепло. З тих пір традиція вогників у вікнах збереглася. І хоча магазини пропонують грандіозний вибір електричних свічників і гірлянд, консервативні німці все одно уставляють підвіконня старовинними свічниками та різдвяними вінками з 4 свічками, кожна з яких символізує одну неділю адвенту (підготовчий період до Різдва). За 4 тижні до Різдва запалюють перші свічку, за три - другу, за два - третю, і в останню неділю на вінку горять всі чотири свічки. Багато німецьких сімей встановлюють біля будинків маленьку модель ясел, куди кладуть немовля Ісуса.

24 грудня життя завмирає. Увечері звідусіль чується дзвін, який повідомляє про настання різдвяних служб. На різдвяну службу в Святвечір ідуть усі - від малого до великого, навіть ті, хто вважає себе дуже далеким від релігійних традицій. Після служби настає час святкової вечері, а в сам день Різдва німці зазвичай ходять в гості і зустрічаються з друзями. А до столу в Німеччині як основну святкову страву на Різдво подають гусака або коропа.

Бельгія

Бельгійський Санта має ім'я Kerstman (або le P?re No?l). Він, як і інші його іноземні колеги, дарує дітям подарунки напередодні Різдва. І хоча в різних регіонах Бельгії свої традиції Різдва, бельгійці в своїй більшості залишають подарунки близьким під ялинкою або кладуть їх у шкарпетки, розвішані над каміном. На різдвяний сніданок обов'язково подають особливий солодкий хліб, що формою нагадує немовля Ісуса (cougnolle).

Австрія

В Австрії люблять прикрашати ялинку не гірляндами та іграшками, а шоколадом і марципаном. Австрійці вбираються в краще і тримають двері будинку відкритими, щоб у будь-який момент до них могли приєднатися друзі. Головна страва Різдва, звичайно ж, короп.

У святковий вечір вулицями країни ходять не Санта Клауси чи Снігуроньки, а справжнісінький монстр – Крампус. Це своєрідний місцевий антигерой, який на Різдво краде неслухняних дітей і готує їх на вечерю. Щоб захиститися від злодія, малеча одягається в його костюм.

Іспанія

В Іспанії, як і інших іспаномовних країнах, дуже весело відзначають Різдво. Центральні вулиці великих міст (Мадрида, Барселони, Севільї, Сарагоси, Валенсії) в день свята просто забиті співаючими і танцюючими людьми, вбрані в національні костюми. Перед початком різдвяної служби іспанці збираються біля центрального входу в собор чи церкву і танцюють, взявшись за руки. У церкву приходять практично всі, але відвідування триває недовго. А саме Різдво проводиться в колі улюблених людей і близьких родичів за святковим столом вдома або в улюбленому ресторані.

Читайте також