На Марсі знайшли сліди посух і повеней

На Марсі знайшли сліди посух і повеней

Вчені з Науково-дослідного інституту астрофізики і планетології проаналізували коливання клімату Марса. Для цього вони використовували дані марсохода Curiosity, повідомляє Geology.

Як розповідають ВСВІТІ, дослідження показало, що Червона планета послідовно переживала вологі та посушливі періоди, поки остаточно не перетворилася на крижану пустелю. Це сталося приблизно три мільярди років тому.

Curiosity вивчає гору Шарп – пік заввишки більше ніж 5 км, розташований в центрі кратера Гейла. Гора утворилася з осадових порід, які протягом мільярдів років нашаровувалися одна на одну. Це найважливіший об’єкт для вивчення геологічної історії Марса.

 

Вчені вже отримали дані про мінеральний склад деяких зразків. В рамках нового дослідження вони детально розглянули осадові шари за допомогою встановленого на марсоході телескопа ChemCam. Прилад складається з лазера, камери та спектрографа, які здатні визначити хімічний і мінеральний склад гірських порід на відстані.

 

Дослідження показало, за яких умов сформувалися осадові пласти. Так, основа гори Шарпа виникла в сухих умовах. Структура порід характерна для дюн, що переміщуються вітром. Вище вчені помітили тонкі пласти, схожі на річкові відкладення. Вони вказали на підвищену вологість – ймовірно, в кратері сталася повінь.

Таким чином, клімат Марса зазнав кілька великомасштабних коливань між сухими умовами та річковим і озерним середовищем. Сухі періоди, на думку авторів наукової роботи, були більш тривалими. Приблизно три мільярди років тому, коли древня Земля являла собою «водний світ», а Венера ще відрізнялася сприятливими умовами, Червона планета остаточно висохла.

Причини, за якими Марс втратив води, залишаються невстановленими. Існує безліч різних теорій – згідно з однією з них, океани Червоної планети пішли глибоко в надра. За іншою версією, зникнення морів і річок пов’язане з пиловими бурями.

Читайте також