Ліки до сіл доставлятимуть дронами

Ліки до сіл доставлятимуть дронами

У містах, зокрема Рівному, аптек, як кажуть, на кожному кроці. А ось у селах, особливо невеликих – жодної. Як забезпечити мешканців сіл ліками, вирішували у департаменті охорони здоров’я. Для цього створять мобільні аптеки, організують транспортування поштою, а також вивчають питання, аби доставляти ліки дронами.

Частина жителів села Бочаниця Гощанської громади скаржаться на відсутність аптеки. Ліки люди купують у Гощі, яка знаходиться за 12 кілометрів, або у фельдшерському пункті — він працює тричі на тиждень, а перелік препаратів там обмежений.

Місцева жителька 87-річна Галина розповіла Суспільному, що аптеки у селі немає, а у ФАП, який розміщений в іншому кінці села, їй дістатися важко. Ліки для неї привозить син.

Марія Герасимчук додала, що поруч з її будинком розташований пункт меддопомоги. Втім, він працює тричі на тиждень, та й перелік препаратів, які там можна купити — обмежений.

- Якщо у дитини ввечері температура, немає ліків — значить треба їхати в Гощу. Це якщо є транспорт. А якщо немає машини, маршрутки не ходять? Якби аптека запрацювала, мені здається, що потихеньку вже й та бабця б уже прийшла і щось там може взяла б. В аптеках зараз і тиск можуть виміряти, і щось порадити. Це був би великий плюс, якби у нас в селі запрацювала аптека, - каже жінка.

- Аптека має бути в селі постійно. Якщо раптом у когось станеться біда і терміново потрібно ліки, мешканці повинні мати можливість їх купити. Я це говорю через те, що працювала тут фельдшеркою майже 30 років, то я знаю. В один сезон ідуть одні ліки, в інший сезон — йде інше, - підтримує розмову місцева жителька Ніна.

Половину заробітної плати працівникам ФАПів у Гощанській громаді фінансують з місцевого бюджету, решту покриває Національна служба здоров'я України. Зі слів голови тергромади Миколи Панчука, роблять це, аби зберегти робочі місця і можливість купити там найнеобхідніші ліки. Він додав, що всі потреби місцевих жителів фельдшерські пункти забезпечити не можуть.

- У селах аптек сьогодні немає. Підприємцям було б невигідно у всіх селах робити аптеки, але в найбільших селах — було б доречно. Планую максимально звести наш центр ПМСД і територіальний центр, де ми маємо соцпрацівників, які допомагатимуть забезпечувати доставку ліків до тих людей, які неспроможні доїхати в аптеки у Гощі, - сказав Микола Панчук.

Директор обласного департаменту охорони здоров'я Олег Вівсянник розказав, що планують організувати доставку ліків у всі 1017 сіл Рівненщини. Є кілька напрямків, які розглядають для втілення.

- Перше — це розвиток мобільних аптек, тобто аптеки будуть під'їжджати до того чи того населеного пункту, чи то пак — оселі. Також ми розглядаємо доставку таких ліків за допомогою відділень "Укрпошти". Також зараз у нас розвивається система Zipline, тобто за допомогою дронів ми доставляємо такі ліки до певної точки. Зараз ми вирішуємо питання про дозвіл використання повітряного простору, - каже Олег Вівсянник.

За інформацією пресслужби ОДА, на Рівненщині "Укрпошта" готова залучити 96 пересувних відділень для доставки ліків у населені пункти. Нині, за словами начальника Державної служби з лікарських засобів в області Сергія Лебедя, у селах та селищах області працює 195 аптек, 18 з них відкрили у 2023 році.

Читайте також