Достигання пізніх яблук варто контролювати з серпня

Достигання пізніх яблук варто контролювати з серпня

Через зміни клімату достигання пізніх сортів яблук починається у серпні, тоді як раніше це було в кінці вересня. В такому разі через спеку «вікно збирання» скорочується у деяких сортів до тижня, і для ефективного зберігання важливо його не пропустити, радить Людмила Шевчук, доктор сільськогосподарських наук з Інституту садівництва НААН.

Про це повідомляє Agro Times посилаючись на  журнал «Садівництво по-українськи».  

«Донині відомий та науково доведений факт, що для достигання плодів яблуні зимових сортів необхідно, щоб сума активних температур +10 °С та вище була на рівні 2400−2600 °С, що і припадало на кінець вересня. Нині ж така сума температур накопичується вже у серпні, – пише авторка статті. – Якщо відсутність опадів можна поповнити поливами, то з температурними показниками маємо те що маємо». 

На думку Людмили Шевчук, зважаючи на реалії сьогодення, садівникам необхідно чітко орієнтуватися в показниках настання знімальної стиглості яблук.

«Стиглість плодів визначається фізіологічними та структурними змінами. Це синтез етилену та ароматичних летких сполук, клімактеричний підйом дихання, деградація хлорофілу, мембранні зміни та ін», – аргументує вчена. 

Вона наголошує, що правильно встановлена оптимальна стиглість яблук під час збирання урожаю є найважливішим чинником, що впливає на їхні смакові якості, розвиток фізіологічних розладів і подальше дозрівання вже в плодосховищі, а також залишковий ефект зберігання. 

«Збирання врожаю занадто рано може призвести до відсутності виражених смакових якостей, тоді як у плодах пізнього врожаю процеси метаболізму проходять швидшими темпами, що призводить до втрати щільності м’якушу та зменшення опірності до ураження хворобами, – зауважує Людмила Шевчук. – Хоча задля забезпечення вимог споживачів деякі сорти все ж таки варто збирати трохи раніше, до настання знімальної стиглості — це дасть змогу зберегти зелене забарвлення шкірочки, щільність м’якушу та вміст органічних кислот».  

Дослідниця робить висновок, що зважаючи на істотне потепління та ринкові вимоги до якості плодів яблуні пізніх строків достигання, зміни їхнього фізіологічного стану потрібно починати контролювати наприкінці серпня. 

Вона нагадує, що високі температури повітря в період настання в плодів знімальної стиглості скорочують так зване «вікно збирання» у деяких сортів до тижня. 

«Тому слід чітко визначати черговість збирання яблук, з огляду на генетично закріплені показники знімальної стиглості для кожного з вирощуваних сортів. Адже затримання зі збиранням яблук негативно впливатиме на їх лежкість і стане причиною розвитку низки фізіологічних розладів, зокрема спухання, гіркої ямчастості, а надалі глеоспоріозної гнилі й інших мікробіологічних хвороб», – наголошує Людмила Шевчук.

Читайте також