Було вашим, стало нашим: як шахраї заробляють сотні тисяч на довірливих
Поки одні мешканці збирають копійку до копійки - хто на допомогу військовикам, хто складає гроші на "старість", а шахраї не упускають можливості нажитися. Аферисти усіх мастей та віку трудяться, "не покладаючи рук". Вони ретельно вивчають "ринок" і використовують як старі, так і нові схеми. Шахраї вміють спілкуватися з людьми. Інакше довірливі громадяни не віддавали б їм все до копійки.
Тому не дивно, що до поліції Рівненщини ледь не щодня телефонують громадяни із заявами про те, що стали жертвами шахраїв, сподіваючись, що шахраїв упіймають і вони повернуть їм гроші. Але правоохоронці затримують аферистів не так часто.
Ваша карта заблокована
Це – одна із схем шахраїв. Зателефонувати до жертви і повідомити, що банківська картка заблокована. Так потрапила "на гачок" шахраїв мешканка Сарненського району.
До жінки зателефонував невідомий чоловік, який представився працівником банку. Він повідомив, що усі її картки заблоковані. Тож аби вберегти заощадження їх потрібно переказати на тимчасову. Таким чином 36-річна жінка, виконавши усі вказівки афериста, віддала їм 688 тисяч гривень.
Виконав інструкції "представника банку" і 24-річний житель Рівненського району. Йому також повідомили, що його карта заблокована. Для того, аби повернути кошти, він повинен переказати їх на інші рахунки. Чоловік, відповідно до наданих йому «інструкцій», виконав усі дії та втратив понад 239 тисяч гривень своїх заощаджень.
Жертвою зловмисників за аналогічною схемою стала і 34-річна сарненчанка, яка, за вказівкою «працівника банку», переказала на іншу карту 67 тисяч гривень.
Ваш син потрапив у ДТП
Ще одна популярна схема шахраїв – телефонувати своїм жертвам від імені правоохоронців, лікарів і повідомляти, що їхній родич потрапив у дорожню пригоду. Майже завжди спрацьовує.
- До 88-річного чоловіка та його 80-річної дружини зателефонував невідомий та повідомив, що їхній син, який служить у ЗСУ, потрапив у ДТП, тож йому терміново потрібна дорога операція. Псевдолікар вимагав вісім тисяч доларів, однак у жителів села Мальоване Дубенського району було 50 тисяч гривень та 1200 доларів. Гроші вони передали таксисту, який приїхав до них додому. Він привіз передачу в Рівне та віддав шахраю.
Згодом пенсіонери зв’язалися із невісткою, яка повідомила, що з їхнім 57-річним сином усе добре.
Правоохоронцям вдалось встановити шахрая – 31-річного раніше судимого львів’янина. Нині він перебуває у слідчому ізоляторі, вину свою визнає. А от чи отримають гроші пенсіонери?
Як не потрапити на "гачок" шахраїв
У відділі протидії кіберзлочинам ГУ Нацполіції у Рівненській області рекомендують:
* У випадку телефонного дзвінка від шахраїв, які називаються представниками банків чи інших установ – не повідомляти дані про платіжні реквізити, банківські картки, термін дії картки, CVV-коди. У такому разі варто перервати телефонну розмову і звернутись до банку за офіційною електронною адресою або офіційним номером телефону для уточнення ситуації.
* Не варто вірити всім повідомленням, зокрема "Ваш родич потрапив в аварію. Потрібні гроші". Шахраї вимагають негайно платити гроші, оскільки, нібито це питання життя і смерті. Для початку спробуйте зв’язатись із людиною, стосовно якої ви отримали повідомлення. У разі якщо вона не виходить на зв’язок, спробуйте дізнатись про описану ситуацію з інших джерел.